Bárkivel megeshet, hogy beteg lesz
A daganatos betegek szinte mindig felteszik maguknak a kérdést: miért pont én? Mit csináltam rosszul? A rák azonban nem büntetés.
A HVG Extra Pszichológia negyedévente megjelenő női magazin - tematikus lapszámaiban olyan érdekes és informatív témákkal foglalkozik, amelyek nap mint nap felbukkannak életünkben. A magas színvonalú, szórakoztató magazin igényes tartalmával legalapvetőbb élethelyzeteink nehézségeire kínál megoldási alternatívákat.
A daganatos betegek szinte mindig felteszik maguknak a kérdést: miért pont én? Mit csináltam rosszul? A rák azonban nem büntetés.
A jól kitűzött életcélok boldogabb jövőt hoznak. De hogyan működik ez?
Teljesítményszorongás és kötődés – két olyan lelki jelenség, amely képes meghatározni a társunkhoz, a szexualitáshoz való viszonyunkat.
Mára messze nem csak szórakozást jelentenek a filmek, sorozatok – a világ megismerésének fontos terepévé váltak. Ezért különösen fontos, hogy mennyire hitelesek szakmailag a bennük ábrázolt karakterek, történések. Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológus nemrégiben videósorozatot indított Ember a filmben címmel. Vele beszélgettünk.
A legújabb HVG Extra Pszichológia magazin testi-lelki egészségünknek ered a nyomába.
Szülőként, rokonként és barátként is sokat tehetünk azért, hogy a gyerek megszeresse a könyvet, akár már azelőtt, hogy olvasni tudna.
A gyermekkorban jelentkező pszichoszomatikus tünetek okainak feltárása még mindig nem elég hangsúlyos, noha egyre elterjedtebbé válik a nézet, miszerint az érzelmek kifejezésének, felszínre hozásának gátjai a gyerekeket még a felnőtteknél is könnyebben betegítik meg.
A #szeretemalelkem kampány célja, hogy népszerűsítse az öngondoskodást.
Koevolúció, páros reziliencia, mindfulness. Mi köze e divatos kifejezéseknek egy párkapcsolat teherbírásához, krízisekkel szembeni immunitásához?
Az irigység érzése egyidős az emberrel. Ez az evolúciósan az emberi természetbe kódolt ösztön mindannyiunk életében jelen van, bármennyire szeretnénk tagadni, bármennyire tabusítjuk. Az azonban már csak rajtunk múlik, hogy mit kezdünk ezzel az érzéssel: hagyjuk, hogy felemésszen bennünket vagy eszközként használjuk.
Testünk folyamatosan hírt ad lelkiállapotunkról.
Hogyan érjük el, amit szeretnénk, anélkül, hogy megbántanánk másokat?
A gyerekeket természetes kíváncsiság hajtja a számok, a betűk világa felé. Ebben a korban az agysejtjeik közötti kapcsolatok túltermelődése jellemző, ami ráadásul nagyon gyors tanulást lesz lehetővé.
Hogyan tudnánk igazán jelen lenni a mindennapjainkban?
Gondoljunk az egyik leghétköznapibb szituációra, a reggeli készülődésre. Hogyan csinálja ezt egy család négy generációja: lassan vagy gyorsan? Mit mutat ez meg a család egészéről és a családtagokról?
A másoknak megfelelés során szerzett anyasebünket generációról generációra örökítjük tovább, egészen addig, amíg megszakítjuk a láncolatot, és sikeresen kezeljük a sérülést.
A csípőből adott válasz persze az áldás, de van itt egy fontos faktor.
Jót tesznek egy kapcsolatnak a veszekedések egy amerikai pszichológus szerint, de nem mindegy, hogy milyen a pár vitakultúrája.
Ha a társadalom nem elég együttérző, hogy segítsen a traumatizált csoportnak az élményei feldolgozásában, akkor a szorongás, a bűnbakképzés, az agresszió válhat dominánssá, és a sérülés generációkon át öröklődik. Interjú Bakó Tihamér és Zana Katalin pszichoterapeutákkal, akiknek nemrég jelent meg A transzgenerációs trauma és terápiája – A transzgenerációs atmoszféra című könyvük.
Természetesen nem a boldogságboltban.