szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

Magyarország nem bővelkedik évente megrendezett nemzetközi szintű sportrendezvényekben. Ilyen a Forma-1-es Magyar Nagydíj és a budapesti WTA női tenisztorna. Utóbbi jövője azonban veszélybe került, elvesztése pedig hosszú távon komolyabb következményekkel is járhat.

Lányi András, Szávay Ágnes menedzsere és a Magyar Triatlon Szövetség elnöke múlt héten úgy nyilatkozott a hvg.hu-nak, hogy a magyar sport sikeressége a mai viszonyok között az esemény – sportoló - média háromszöggel vázolható fel. Kellenek tehát rangos hazai sportesemények, szükség van eredményes, nemzetközi szinten is jól menedzselhető sportolókra és a média együttműködésére.

A menedzser szerint egyik területen sem állunk jól, de események, ha nem is sűrűn, azért akadnak. Idén példa erre az áprilisi Divízió I-es jégkorong világbajnokság Budapesten, ami – tekintetbe véve, hogy hány világbajnokságot rendezett már Magyarország a sportágban – a magyar hoki elismertségét is mutatja.

Azonban nem minden sport olyan sikeres, hogy nagy nemzetközi versenyeket hozzon az országba. A labdarúgó Bajnokok Ligája és az Európa Liga főtáblájának elérése például jó ideig még szerencse kérdése lesz a magyar focicsapatoknak, egy ennél nagyobb falat, a labdarúgó Európa-bajnokság megszervezéséért azonban eredménytelenül lobbizunk évek óta.

A versenyzőkön semmi sem múlik, ők 2011-ben is Budapestre utaznának
GDF Suez Grand Prix

Ilyen jellegű rendezvények ezután is lesznek, ezeknek a rendezési jogát azonban csupán évtizedenként pár alkalommal kapjuk meg. Stabil nemzetközi sportesemény hazánkban egyrészt az 1986 óta megrendezett Forma-1-es Magyar Nagydíj, másrészt a GDF Suez Grand Prix női tenisztorna, amely 1995 óta stabil helyet foglal el a WTA (Women's Tennis Association, Női Teniszszövetség) versenynaptárában.

2011. január végén azonban az esemény főszponzora, a francia GDF Suez a Magyarországon kialakult gazdasági helyzetre hivatkozva váratlanul bejelentette, hogy korábbi szóbeli ígérete ellenére nem hosszabbítja meg a tavaly szeptemberben lejárt hároméves szerződését, és kiszáll a torna mögül. Az esemény tulajdonosa és versenyigazgatója, Márky Jenő így nehéz helyzetbe került, hiszen a torna már felkerült a WTA 2011-es versenynaptárába is.

„A francia partner lépése rendkívül sportszerűtlen volt, hiszen határidőn túl szólt arról, hogy kiszáll, így veszélybe sodorta a torna megrendezését – mondta a hvg.hu-nak Márky Jenő. – A döntés érthetetlen számomra, mert az ország 2011 januári gazdasági helyzete nem változott a 2010 szeptemberihez képest. A válaszukból nekem sokkal inkább úgy tűnik, hogy a versenyen keresztül szerettek volna üzenni másoknak."

A WTA részéről a verseny esetleges visszavonása többszázezer dolláros büntetést vonhat maga után. Sőt, ha a szövetség úgy ítéli meg, hogy mindez nagyobb kárt okozott a szervezetnek és a versenyzőknek, akkor még a licencet is visszavonhatja. És persze minél később mondják vissza a szervezők, annál nagyobb a büntetés.

A magyar teniszlegendáról, Asbóth Józsefről elnevezett centerpálya
GDF Suez Grand Prix

Márky elmondása szerint a magyar versenyt külföldön is elismerik. „Tizenöt év alatt a semmiből lett jegyzett torna, Kelet-Európa egyik legerősebb versenye. Ezért már nem kell pályázni, nem kell helyszínt keresni vagy drágán építeni, mert minden megvan. Adott a nyolc versenypálya, a megrendezéshez szükséges háromezer négyzetméter beépített terület, sőt, 2009-ben átadtuk a centerpályát, az Asbóth József Stadiont is.”

A nyáron rendezett budapesti Grand Prix a WTA international kategóriájába esik, melyből a világon összesen 32 van egy idényben. Összdíjazása a szabályoknak megfelelően 220 ezer dollár, heti negyven órában garantált az esemény televíziós közvetítése világszerte, az internetes közvetítés pedig több tízmilliós nézettséget generálhat.

A rendezvény költségvetése 130 és 150 millió forint körül mozog, kérdés azonban, hogy gazdasági szempontból mennyire nyereséges egy ilyen torna megrendezése. „Több mint száz külföldi versenyző jön Budapestre, velük két-háromszáz kísérő és a versenyre érkező külföldi néző legalább háromezer vendégéjszakát jelent a magyar fővárosban.”

A Hungaroringre 1986 óta évente több tízezren érkeznek külföldről
MTI - Szigetváry Zsolt
ÉS MIT GONDOL AZ ÁLLAM?
„Igazán elismerésre méltó mindaz az erőfeszítés és anyagi áldozat, amellyel a Római Teniszakadémia Center Kft. támogatja a nemzetközi teniszversenyt és a jövőbeni magyar sikereket. A verseny jellegét tekintve azonban egy olyan nemzetközi sportrendezvény, amely nem tartozik bele az állami forrásból támogatható „kiemelt hazai rendezésű, nemzetközi jelentőségű sportesemények (Európa bajnokság, világbajnokság, világkupa)kategóriájába” - írta a NEFMI Sportért Felelős Államtitkárság a hvg.hu-nak.

Gazdasági szempontból a mogyoródi Forma-1-es futam és a budapesti WTA-torna persze összehasonlíthatatlan. Az előbbit tavaly összesen 4,77 milliárd forinttal támogatta a magyar állam, a magánkézben lévő teniszversenyt eddig – el nem ítélhető módon – semmivel, de a jelenlegi szorult helyzetben is „csak” százmilliós nagyságrendről beszélhetünk.

Tehát az ebből származó bevétel sem lenne a Hungaroringéhez mérhető, azonban a nyereségnél is többet jelenthet a már megszerzett presztízs megőrzése. Játszott már itt Szávay Ágnes, Jelena Jankovics, Francesca Schiavone, Patty Schnyder, de korábban Jana Novotná és Temesvári Andrea is. Sőt, amíg a férfi tornát nem szorította háttérbe a női, a magyar fővárosban rendezett ATP Challenger tornákon pályára lépett az egykori világelsők közül a spanyol Carlos Moyá, a brazil Gustavo Kuerten és a chilei Marcelo Ríos, a mai sztárok közül pedig 2005-ben a szerb Novak Gyokovics is.

„Sajnos itthon nincs sok állandó világszínvonalú sportesemény, ez a WTA verseny azonban ilyen – mondta Szávay Ágnes a hvg.hu-nak. - Tizenöt éve minden évben megtartják a Római Teniszakadémián és nagyon sokat jelent a magyar utánpótlás számára. Mivel nem egyszerű elérni, hogy az ember a legjobbak között versenyezzen, sokszor évekig kell járni kisebb külföldi versenyekre, mielőtt valaki végre egy WTA-tornán játszhat.”

Szávay Ágnes meg szeretné védeni a címét, kérdés, lesz-e rá lehetősége
AP
A TORNA EDDIGI GYŐZTESEI
1993Zina Garrison (amerikai)
1996Ruxandra Dragomir (román)
1997Amanda Coetzer (dél-afrikai)
1998Virginia Ruano (spanyol)
1999Sarah Pitkowski-Malcor (francia)
2000Tathiana Garbin (olasz)
2001Magdalena Malejeva (bolgár)
2002Martina Müller (német)
2003Magüi Serna (spanyol)
2004Jelena Jankovics (szerb)
2005Anna Smashnova (izraeli)
2006Anna Smashnova (izraeli)
2007Gisela Dulko (argentin)
2008Alizé Cornet (francia)
2009Szávay Ágnes (magyar)
2010Szávay Ágnes (magyar)

Szávay szerint a hazai rendezésű verseny azért is kiemelten fontos számunkra, mert a magyar sportolók előnyben részesülhetnek és lehetőséget kaphatnak akkor is, ha erre a ranglistahelyezés nem jogosítja fel őket. „Emlékszem, 2007-ben az Eb megnyerése után szabadkártyát kaptam a főtáblára, és rögtön a döntőbe jutásért is játszottam.”

Mivel a környező országokban sorra szűnnek meg a hasonló versenyek (pl. Prága, Portorož és Varsó, ahol a tulajdonosok az egészet új helyszínre, Washingtonba, Brüsszelbe és Bakuba vitték), egyre fontosabb válhat, hogy Magyarországon és a régióban legalább megmaradjon ez a rangos nemzetközi torna.

„Aki valaha sportolt és versenyzett, annak nem kell részleteznem, mennyire csodálatos érzés egy sportolónak több ezer ember előtt játszani a saját hazájában – tette hozzá a GDF Suez Grand Prix-t kétszer is megnyerő Szávay, aki idén címvédőként lépne pályára. - Tavaly voltak nagyon nehéz meccseim a budapesti tornán, es ha azokat nem hazai közönség előtt játszom, akkor nem hiszem, hogy megnyertem volna. Annyi bíztatást es szeretetet kaptam a hazai szurkolóktól, hogy azt nehéz szavakba önteni.”

Márky Jenő szerint itt nem csak magáról a teniszversenyről van szó. „Harminc év munkája van ebben a versenyben, a helyszínt újraépítettük a 2002-es és a 2006-os árvíz után is. Ha a kialakult körülmények miatt nem tudom előteremteni a minimális pénzügyi feltételeket, akkor egyrészt márciusban le kell mondanom a versenyt, másrészt azért is kemény harcot kell majd vívnom, hogy egyszer visszakerüljön a verseny Budapestre."

Vincze Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vincze Szabolcs Sport

Mivel indít az új magyar teniszvezetés?

Január 29-én megválasztották a Magyar Tenisz Szövetség új elnökét és elnökségét, mely új megvilágításba helyezte a sportágon belüli erőviszonyokat, sok kérdést tisztázott és arra a kérdésre is választ adott, hogy ki van kivel.

Vincze Szabolcs Sport

Mi történt a női kézilabdával az elmúlt tíz év alatt?

2000-ben a Mocsai Lajos vezette magyar női kézilabda-válogatott csak az olimpiai döntő hajrájában kapott ki a dánoktól, az idei Európa-bajnokságon viszont már a nyolcba sem jutottunk be. Miben változott a magyar női kézilabda az elmúlt tíz évben?

Vincze Szabolcs Sport

Mennyit ér tizennégy magyar olimpiai aranyérem?

A magyar tornászok az eddigi olimpiák alatt tizennégy aranyérmet szereztek az országnak. Mégis, kevés sport van olyan siralmas helyzetben, mint a Berki Krisztián személyében még ma is világklasszist felmutató magyar torna.

Vincze Szabolcs Sport

Magyar fiatalok Nadal, Federer és Clijsters nyomában

Az utóbbi években Babos Tímea és Fucsovics Márton a juniorteniszezők világelitjébe küzdötte magát, 2010-ben mindketten fantasztikus szezont zártak. Párhuzamos interjú a fiatal tehetségek eddigi eredményről és jövőjéről.

Vincze Szabolcs Sport

Meddig hozzák a magyar kajakosok az olimpiai aranyakat?

Az utóbbi évtizedek olimpiáin hozzászokhattunk, hogy kajak-kenusaink az utolsó napokban szállítják az érmeket. Azt gondolhatnánk, a sikereknek megfelőlen az anyagi háttér kifogástalan, ezzel szemben inkább a sportolók emberfeletti munkája áll az eredményesség mögött. Meddig termel még az "aranygép"?