Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Bombagól és elegancia, a futballdoktor legszebb pillanatai - videó

Vasárnap Sao Paolóban, 57 éves korában elhunyt Dr. Sócrates, a 82-es és 86-os foci-vb brazil csapatkapitánya, akit Pelé 2004-ben a FIFA legjobb 100 játékosa közé jelölt. A szakállas doktor és művész a kor fociikonja volt, legemlékezetsebb gólját a szovjeteknek lőtte.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Bombagól és elegancia, a futballdoktor legszebb pillanatai - videó

Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveirát elegáns stílusa, kifinomult technikája és persze orvosi tanulmányai miatt Doktornak, vagy Dr. Sócratesnek hívták társai, és a szurkolók. A szakállas játékmester a nyolcvanas évek legnagyobb sztárja volt, igazi futballikon, aki az 1982-es és 1986-os foci-vb-n a brazil válogatott csapatkapitánya volt.

A Corinthiansnál töltött évei alatt (1978-1984) a politika sem volt teljesen idegen tőle, ő és csapattársai a mezük alatt rendszeresen egy "Demokrácia" feliratú pólót viseltek, tiltakozva a katonai rezsimek, junták ellen. Visszavonulása után jobban belevetette magát a politizálásba, de a focitól sem távolodott el, rendszeresen szakkommentátorként is fetűnt a brazil tv-ben.

Bár Doktornak becézték, magát futballművésznek tartotta, mértéktelenül dohányzott és alkoholizált, de sosem rejtette véka alá. Ez okozta halálát is, 57 éves korában a sao paolói Albert Einstein Kórházban bélgyulladásban hunyt el. Legszebb gólját az 1982-es világbajnokságon szerezte a Szovjetúnió ellen, mintegy harminc méterről, védhetetlenül bombázta a labdát a kor egyik legjobb kapusa, Rinat Daszajev kapujának felső sarkába.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.