A német egyesítés súlyos örökségéről írt sikerkönyvet Dirk Oschmann irodalomtörténész
Politikai könyvsláger lett Dirk Oschmann irodalomtörténész munkája, aki a kelet- és nyugatnémetek egymáshoz való viszonyát elemzi kritikusan, de nem hibátlanul.
Politikai könyvsláger lett Dirk Oschmann irodalomtörténész munkája, aki a kelet- és nyugatnémetek egymáshoz való viszonyát elemzi kritikusan, de nem hibátlanul.
Az Izrael elleni terrortámadás Németországban kettős fogadtatásra talált. Míg a politikai élet egységesen elítélte, Berlin bevándorlónegyedének lakói ünnepelték.
Ha most lennének országos választások, minden ötödik német az Alternatíva Németországnak (AfD) pártra szavazna, amely jövőre két keleti tartományban is az élen végezhet. A támogatói paradox módon megszenvednék az AfD programjának végrehajtását.
Elsősorban a polgárok elégedetlensége, s csak kisebb részben híveik meggyőződése segíti a szélsőséges német párt, az Alternatíva Németországnak (AfD) előretörését.
Koalíciós feszültséget okozott Németországban a fűtési rendszerek korszerűsítéséről rendelkező, egyelőre csak tervezett törvény.
Azzal, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, óriási kárt okozott magának is, és ha vége lesz a háborúnak, a két ország közötti gyűlölet megmarad – egyebek között erről beszél a Berlinben élő Dalos György író, akinek eddig 35 könyve jelent meg németül, s 20 magyarul. Interjú.
Angela Merkel volt német kancellár most kapta meg a legmagasabb állami kitüntetést, ami közvetlenül a távozása után még magától értetődő lett volna, ám az azóta eltelt idő több kérdést is fölvet politikája helyességéről.
Lehetséges-e értelmes vita olyan emberek között, aki a társadalom két egymástól távoli rétegéhez tartoznak? A világok közt című könyv nem végződik happy enddel, de témája a jelek szerint nagyon sok olvasót érdekel.
Rövid idő alatt 690 ezer támogatót és tízezernél több tüntetőt mozgósított az a németországi kezdeményezés, amely úgy békepárti, hogy nem tesz különbséget áldozat és agresszor között az ukrajnai háborúban.
Politikai pókerjátszmában dől el, hogy ki vezesse a német fővárost az előrehozott tartományi választás után. Most is koalíciókötésre kényszerülnek a pártok, és ebben a győztes kereszténydemokraták könnyen hoppon maradhatnak.
Az 1920-as években kivándorolt magyar művészeknek adott biztonságos alkotóhelyet a kozmopolita, modern Berlin. Munkáikat fogta össze a német fővárosban, a Berlinische Galerie-ben, a Magyar Modern – Magyar művészet Berlinben 1910–1933 című nagyszabású kiállítás.
Egyedül nem volt hajlandó tankokat küldeni Ukrajnának Olaf Scholz német kancellár, csak miután az USA is csatlakozott az akcióhoz, aminek végigvitele utánpótlási gondokat is okoz az amúgy is agyontakarékoskodott Bundeswehrnek.
Most egy megnyitandó lignitbánya ügyében kerültek szembe Németországban a „mezei” környezetvédők a zöldpárti gazdasági miniszterrel és a kisebb koalíciós társként zöldek vezette szövetségi tartománnyal.
A hiányzó munkaerő pótlása, a bizonytalan helyzetű menekültek sorsának rendezése és az évtizedek óta itt élők végső integrálása a célja a német idegenrendészeti, állampolgársági szabályok tervezett reformjának.
A Reichstag elfoglalását, túszok ejtését és egy új állam kikiáltását tervezték a hatóságok szerint azok a szélsőjobboldalhoz köthető összeesküvők, akik nem ismerik el a mai Németországot, magukat az egykori, s terveik szerint újra létrehozandó birodalom polgárainak vallják.
Míg az újraegyesítés évében alig egy százalék volt Németország külgazdasági kapcsolataiban Kína részesedése, mára mindenki mást megelőzve a legfontosabb partnere lett. A fejlődés során azonban akár veszélyessé is válható rászorultság alakult ki.
Közel 100 év után – pontosan 92 év elteltével – álmodták újra filmvászonra Erich Maria Remarque híres háborúellenes regényét. Az új filmváltozatról nem tud nem eszünkbe jutni az ukrajnai háború. A tervek szerint ezt az alkotást jelölik a németek a legjobb külföldi film kategóriában Oscar-díjra.
Az Ukrajna elleni orosz agresszió eddigi védelmi politikájának újragondolására késztette az európai vezető szerepét immár felvállaló Németországot.
Lukács Miklóst a világ egyik legjobb és legsokoldalúbb cimbalomművészeként mutatta be a fiatal zenészek komolyzenei rendezvénye, a Young Euro Classic, amelyen az ukrán nemzeti ifjúsági zenekar is koncertet adott.
Átfogó energiatakarékossági intézkedésekről döntött a német kormány, annak ellenére, hogy a vártnál jobban állnak a gáztározók feltöltésével. Az atomerőművek további üzemeléséről, bár a közvélemény már helyeselné, nincs egyetértés a kormánykoalíción belül.