A nevezetes "adósságfék" is kevés a német költségvetési válság megoldására
A német alkotmánybíróság semmisnek nyilvánította a költségvetés egyes elemeit, így a korántsem egységes berlini kormánykoalíciónak új utat kell találnia.
Ha egy alkotmánybíróság nem azt tekinti feladatának, hogy hűséges pecsétnyomóként a kormány politikájához gyártson jogi fügefaleveleket, hanem a hatalom gyakorlóinak lépéseit szembesíti az alaptörvénnyel, az komoly gondokhoz, adott esetben kormányválsághoz közeli helyzethez is vezethet. Mint történt, történik ez most Németországban. Ahol a karlsruhei alkotmányőrök legfrissebb döntésükkel alaposan felforgatták a belpolitikai viszonyokat.
Az ellenzéki kereszténydemokrata unió (CDU) által benyújtott panaszt megtárgyalván ugyanis úgy ítélkeztek, hogy a 2021-es költségvetésben még a koronavírus-járvány hatásainak mérséklésére előirányzott keretből megmaradt 60 milliárd eurót nem lett volna szabad átcsoportosítani a mostani klímavédelmi alapba.
Ez a fajta „pénztologatás” ugyanis ellentétes a költségvetésről szóló törvénnyel,
sérti az alkotmányt, így pedig semmis.
Belebukik-e a Scholz-kormány a német alkotmánybíróság döntésébe?
Befagyasztotta az államháztartási kiadásokat a német kormány, és a jövő évi költségvetést is kénytelen teljesen újratervezni, miután a szövetségi alkotmánybíróság ítélete értelmében alkotmányellenes a koronavírus-járvány leküzdésére megszavazott hitelek átcsoportosítása más célokra. Mindez, amellett, hogy rendkívül súlyos pénzügyi válsághelyzetet teremt, idő előtt felrobbanthatja az Olaf Scholz vezette hárompárti koalíciót. A Deutsche Welle riportja.
Ez igazi, megrendítő erejű ütés volt az Olaf Scholz szociáldemokrata (SPD) kancellár vezette hármas koalíciónak. Az SPD, a Zöldek és a liberális szabaddemokraták (FDP) ugyanis az utolsó centig betervezték – és részben már el is költötték – ezt a pénzt. Elsősorban különböző klímavédelmi projektekre, fűtés-korszerűsítési támogatástól a hidrogén mint üzemanyag támogatásán át az akkumulátorgyártás ösztönzéséig.