Tetszett a cikk?

A trópusi méhek túlélték azt a világméretű természeti katasztrófát, amely 65 millió évvel ezelőtt nagy valószínűséggel a dinoszauruszok kipusztulását is okozta – állítja egy amerikai kutató.

A tudomány jelenlegi állása szerint a krétakor végén egy kisbolygó csapódott a Földbe, aminek következtében az ég elsötétült, a hőmérséklet drasztikusan lecsökkent és számos élőlény, közöttük a dínók is örökre eltűntek bolygónk felszínéről. Jacqueline Kozisek, a New Orleans-i egyetem tanára ugyanakkor azt állítja, hogy a természeti katasztrófa nyomán a Föld átlaghőmérséklete nem hűlt le olyan jelentős mértékben, mint ahogy azt egyes szakértők vélik, hanem csupán 2-7 fokot süllyedt, és ehhez a változáshoz a méhek képesek voltak alkalmazkodni.

„Nem azt állítom, hogy nem történt meg az aszteroida becsapódása, csupán azt mondom, hogy a következményei kevésbé voltak súlyosak" – hangsúlyozta Kozisek. A kutatónő állítását arra alapozza, hogy a világ legősibb trópusi méhfajának, a Cretotrigona priscának egyik megkövesedett példánya szinte a megszólalásig hasonlít a jelenleg élő trópusi méhek egyes fajtáira. (Panoráma)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Kémek lesznek a méhek

A méhek, legyek és madarak repülését tanulmányozzák egy brit egyetem kutatói, hogy kiderítsék: építhető-e egy - kamerával és érzékelőkkel felszerelt - miniatűr méretű repülőgép. A kutatást egyebek mellett a brit kormány és az amerikai légierő finanszírozza.

MTI Gazdaság

Magyar méhészek tüntetnek Brüsszelben

"Mézet importáljon az EU, ne szennyezett árut!", "EU-méz nem egyenlő importméz!" - olvasható a tüntetők tábláin. Összesen 65 méhész vonult fel az EU döntéshozó tanácsának otthont adó épület, illetve a végrehajtó szervként működő Európai Bizottság székháza közötti területen.

Tech

A méheknek is kell pihenés

A méhek szinte minden nép nyelvében a szinonimáját jelentik a szorgalomnak: a dolgozó méhek nyáron hajnaltól napnyugtáig ingáznak a kaptár és a mezők, gyümölcsfák között, hogy nektárral és virágporral lássák el a méhkasban élő társaikat, a királynőt és a fiasítást, valamint az ingyenélő heréket.