Pokoli gyerekotthonok – kiugróan nőtt a bűncselekmények száma a nevelőintézetekben, miközben dúlt a kegyelmi botrány
353-ról 529-re nőtt a gyermekotthonokban, nevelőintézetekben regisztrált bűncselekmények száma tavaly az előző évhez képest – derült ki a HVG által kikért adatokból. Idén az első öt hónapban megjelentek a súlyosabb bűncselekmények is a gyermekotthonokban. Az ezer sebből vérző rendszerben kódolva van a gyermekvédelmis lét áthagyományozása generációkon keresztül.
A számok mindennél jobban leírják, hogy valódi válság előzte meg a belpolitikai földcsuszamlást 2024-ben: tavaly az egy évvel korábbihoz képest 49,9 százalékkal – 353-ról 529-re – nőtt a gyermekotthonokban, nevelőintézetekben regisztrált bűncselekmények száma. Ez az az év, amikor az államfő és az igazságügyi miniszter is lemondásra kényszerült, mert hozzájárultak ahhoz, hogy kegyelmet kapjon egy pedofil bűncselekmény részese, a botrány farvizén pedig felemelkedett az immár legnagyobb ellenzéki párt elnöke, Magyar Péter.
A HVG által kikért megyei bontású adatokból kiderült, hogy legnagyobb arányban a nevelők elleni támadások szaporodtak el 2024-ben: már átlagosan minden ötödik napon történik egy olyan bántalmazás az ország gyermekintézményeiben, amiért rendőrségi eljárás kezdődik közfeladatot ellátó személy elleni erőszak miatt.
A gyermekkorúak, tehát a 14 évesnél fiatalabbak által elkövetett bűncselekmények általában is megugrottak 2024-ben, amit a gyermekvédelem egyik legfontosabb hazai szakmai civil szervezeténél, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítványnál komoly válságtünetként értékelnek. Ez összefügg azzal, hogy évek óta romlik a gyerekek mentális állapota, amit a szakemberek rendre jeleznek is, csak a kormány nem foglalkozik a problémával.
Jobban végzi a dolgát a rendőrség, több eset lát napvilágot? Vagy valóban egyre több a fiatalok, azon belül is a lányok által elkövetett erőszakos bűncselekmény a Covid óta? Molnár István Jenő bűnmegelőzési szakértő szerint a statisztikák csak elsőre tűnnek egyértelműnek és objektívnek, a stigmatizáló jelzőkkel pedig óvatosan bánna, hiszen a Z generáció különösen sok címkét kap.
Ezek a tünetek fokozottan jelentkeznek azoknál a gyermekeknél, akik a családjukból kiszakítva élnek.
Az agresszió nem csak a nevelőkkel szemben nyilvánul meg: rendőri intézkedésre leggyakrabban testi sértések miatt kerül sor a gyermekotthonokban. Már 2023-ban is 109 ilyen eset volt, 2024-ben pedig 114 alkalommal fajult odáig a helyzet, hogy rendőrt kellett hívni.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.