18 éven át meddőnek hitték a férfit, majd jött a mesterséges intelligencia és a terhesség

Majdnem két évtizeden át próbálkozott egy házaspár azzal, hogy saját gyerekük lehessen, de a férfi betegsége miatt ez sosem jött össze. Amerikai kutatóknak azonban sikerült csodát tenniük.

  • HVG HVG
18 éven át meddőnek hitték a férfit, majd jött a mesterséges intelligencia és a terhesség

Mintegy 18 évnyi sikertelen meddőségi kezelés után hamarosan szülővé válhat az a pár, amelynek férfi tagját korábban azoospermiával diagnosztizálták az orvosok. Az állapot azt jelenti, hogy gyakorlatilag nem található hímivarsejt az ondómintában. Ez a meddő férfiak nagyjából 10 százalékát érinti. A szakemberek nemrég egy mesterséges intelligenciával működő rendszer segítségével három rejtett hímivarsejtet találtak, ami végül a kívánt terhességhez vezetett – írja az Interesting Engineering.

Az azoospermiával küzdő férfiak esetén a gyermekvállalást vagy egy donorspermával oldják meg, vagy egy fájdalmas kezelési lehetőséggel próbálkoznak, amely során szövetmintát vesznek a herékből.

A Star (Sperm Tracking and Recovery) néven ismert módszert Zev Williams és csapata fejlesztette ki az amerikai Columbia Egyetemen. Az eljárás nagy teljesítményű képalkotást és mesterséges intelligenciát használ, hogy spermiumokat találjon a korábban sterilnek tartott ondómintában. Az eljárás mögött meghúzódó technológiát eredetileg távoli csillagok felfedezésére fejlesztették ki.

85-20 a gép javára, legyőzte az orvosokat egy új diagnosztikai eszköz

A Microsoft közlése szerint messze túlszárnyalta a mesterséges intelligencia a hús-vér orvosok diagnosztikai képességeit, de azért még nem érdemes arra számítani, hogy a jövőben egy robot lesz majd a rendelőben.

Williams és csapata öt éven át dolgozott azon, hogy a meglévő technológiát a hímivarsejtek felkutatására adaptálják. A Star nagy sebességű kamerák segítségével csatlakozik egy mikroszkóphoz, és extrém felbontásban szkennel egy ondómintát, több mint 8 millió képet készítve kevesebb mint egy óra alatt. A mesterséges intelligencia ezután izolálja az életképes spermiumokat anélkül, hogy károsítaná őket. Ezek utána azonnal felhasználhatók.

A szakember szerint az egyik betegük mintáját két napon át vizsgálták a szakemberek, de nem találtak benne életképes hímivarsejtet. A mesterséges intelligencia azonban egy óra alatt 44-et talált.

Az első sikeres teherbeesés 2025 elején történt meg. A 38 éves Rosie és férje több országban is próbálkoztak a lombikkal, de sehol sem sikerült a kívánt terhesség. A Star márciusban azonosított három hímivarsejtet a férje mintájában, majd az orvosok két órán belül megtermékenyítették a petesejtjét és beültették azt a nőnek. A nő jelenleg a terhessége ötödik hónapjában jár.

Bár az eredmény biztató, a szakemberek szerint érdemes további vizsgálatokat végezni a módszer hatékonyságáról és biztonságáról, mielőtt széles körben kezdik el azt alkalmazni. Az egyetem jelenleg nagyjából 3000 dolláros – kb. 1 millió forintos – áron kínálja a spermiumok kinyerését a pácienseknek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.