szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Ralstonia metallidurans baktérium ugyanis ausztrál kutatók szerint képes arra, hogy aranyat csináljon.

A bölcsek köveként működő baktériumot Frank Reith és csoportja találta meg a Bentley kutatóközpontban. A tudósok két aranybányában vizsgálódtak, azokon a helyeken, ahol színaranyat lehetett találni. Az aranyszemcséken szinte mindenütt egy biofilm-rétegre, bukkantak, amelyet egy bizonyos baktériumfajta képes előállítani. Az elemzés kimutatta, hogy a már említett Ralstonia metallidurans nevű baktériumról van szó.

Reith és kollégái bizonyítottnak látják, amit már korábban is sejtettek, de nem erősítettek meg, nevezetesen: bizonyos baktériumok az oldott állapotban lévő és számukra mérgező aranykötéseket a saját környezetükben átalakítják nem mérgező aranyfémmé, amelyet aztán "elraktároznak".

Így a baktériumoknak nagy szerepe lehet azon aranyszemcsék, vagy nagyobb "nuggetek" kialakulásában, amelyek nem kőzetben, hanem folyókban találhatók - számoltak be a kutatók cikke a Science című tudományos folyóiratban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Akkumulátor-gyártó arany- és kobaltimádó vírusokat klónoztak

Amerikai biotechnológusok genetikailag módosított vírusokkal végeztették el a lítium-ion akkumulátor gyártásának egyik fontos lépését, az anód elektróda bevonatának elkészítését, elkerülhetővé téve ezzel az akkumulátor gyártásnál szokásos veszélyes magas hőmértékleteket.