szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MIT biokémikusai feltérképezték azokat a vegyületeket, amelyek a félelemérzet kialakulásáért felelősek, s olyan gyógyszert fejlesztettek ki, amely blokkolja ezen molekulák hatását.

A Nature Neuroscience című szaklapban megjelent cikk szerint az MIT tanulással és memóriával foglalokozó Picower Institute nevű részlegének kutatói először egereken tesztelték a módszert, azonban remélik, hogy rövidesen olyan készítménnyel állhatnak elő, amellyel milliók számára kínálhatnak megoldást a félelem-, és pánikrohamok ellen. A kutatástól főleg az Irakból és Afganisztánból hazatérő katonák szorongásainak enyhítését szeretnék elősegíteni.

Li-Huei Csáj neurológus profeszor és kollégái kimutatták, hogy egy Cdk5 nevű enzim blokkolásával megszüntethető egy bizonyos élethelyzetben berögzült félelemérzés. A kutatók szerint az ilyen félelmek az enzim aktivitásának megnövekedésével párhuzamosan aktiválódnak az agy hippokampusz  nevű területén, amely az emlékek tárolásáért felelős.

A Cdk5 egy p35 nevű fehérjével kombinálódva új agysejteket vagy neuronokat hoz létre, az agy korai fejlődési szakaszában. Az MIT kutatói azt vizsgálták, milyen hatással van a Cdk5 a félelemmel kapcsolatos emlékek kialakulására és kiiktatására.

„Meglepő módon a Cdk5 blokkolásával megszűntek a kísérleti egerek korábban berögzült félelmei” – nyilatkozta Csáj a Nature-nek. „Ez a felfedezés ígéretes terápiák felé nyithatja meg az utat, lehetőséget teremtve az érzelmi zavarok, fóbiák és poszttraumás stressz kezelésére.”

Az érzelmi zavarok, mint például a poszttraumás stressz, vagy a pánikrohamok azért alakulnak ki, mert az agy képtelen blokkolni a félelemérzetet egyes események, vagy eseménysorozatok kapcsán. Egyeseknél a traumatikus emlékek nem halványulnak el, sőt idővel még jobban megkeseríthetik az érintettek életét.

Az amerikai hadsereg 2004-es felmérése szerint az Irakból visszatérő katonák között minden nyolcadikat érinti a poszttraumás stressz.

A kísérletek során a genetikailag módosított laboratóriumi egereket kisebb áramütéseknek tették ki bizonyos környezetben, majd kis idő elteltével ugyanabba a környezetbe helyezték őket áramütés nélkül. A tapasztalatok szerint azok az egerek, amelyekben megnövekedett a Cdk5 aktivitása, nehezebben eszméltek fel és félelmi reakciókat mutattak. Azok az állatok, amelyekben blokkolták az enzimet, könnyebben adaptálódtak az új körülményekhez.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Monitor

Víruspánik sorozatban

Halálos járvány pusztít Angolában, az áldozatok száma máris meghaladta a kétszázat. A rettegett Ebolához hasonló vérzéses láz erősen fertőző, nincs rá gyógyszer, és tíz eset közül kilencben végzetes kimenetelű.