szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Wordle egy szempillantás alatt lett a világ egyik legkedveltebb szókirakója. Ebből a sikerből azonban nem csak az eredeti fejlesztő kíván részesülni.

Wordle – így hívják azt az egyszerű, mégis nagyon izgalmas webes játékot, amit az elmúlt napokban ismert meg a világ. Egy rejtvényszerű, napi feladványokat kínáló felületről van szó, alkalmazás azonban nem tartozik hozzá. Ez azért lényeges, mert mostanra több olyan program is született, ami a Wordle sikerét igyekszik meglovagolni. Ezek az appok viszont másolatok, az eredeti fejlesztőnek semmi köze hozzájuk.

Az Apple-féle App Store – írta meg a The Verge – már le is törölt néhány ilyen utánzatot. A törlés azonban csak azokra a programokra terjedt ki, amelyek nevében megtalálható volt a „wordle” szócska. Ez azt jelenti, hogy a játék lényegére épülő másolatok továbbra is elérhetők, azt ugyanakkor nem tudni, hogy pontosan meddig.

A fentiek elsősorban azért jelentenek gondot, mert sokan ezzel a Wordle fejlesztőjének sikerét igyekeznek meglovagolni, ami nem túl etikus. Másfelől: az utánzatok nem mindig jelentek kockázatmentes letöltést. Előfordulhat ugyanis, hogy a kiberbűnözők éppen ezzel a módszerrel próbálkoznak elterjeszteni új (mobil)vírusokat, hogy személyes adatokhoz férjenek hozzá. Érdemes tehát – persze nem csak ebben az esetben – résen lenni. Ezt különösen az androidos ökoszisztémánál tanácsos megfogadni, ahol a lazább szabályok miatt a problémás alkalmazások könnyebben bekerülhetnek a rendszerbe.

A The Verge rámutat, hogy a Wordle-jelenség kísértetiesen hasonlít a 2014-es Flappy Bird ügyére. A programot akkor maga a fejlesztő, Dong Nguyen távolíttatta el az appboltokból a rá nehezedő nyomás miatt, ez azonban nem gátolta meg a fejlesztőket, hogy másolatokat készítsenek belőle.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!