szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vajda Péter, a polgári titkosszolgálatok szóvivője a hvg.hu-hoz eljuttatott üzenetében határozottan cáfolta, hogy az 50-es években az elhárításnak dolgozott volna. Előzőleg Paul Lendvai (alias Lendvai Pál) Bécsből adott telefoninterjúban a hvg.hu-nak megerősítette, hogy a Der Standardban írt cikkében szereplő V.J., „városszerte ismert újságíró-besúgó a sztálini érából” nem más, mint Vajda Péter.

A hvg.hu-nak adott telefoninterjúban Lendvai azt állította, hogy Vajda az elhárításnak dolgozott az 50-es években. Részletesen idézett Határátlépés c. , önéletrajzi ihletésű könyvéből: eszerint Vajda a sorkatonai szolgálat során mellé szegődött, jó barátnak adta ki magát, ám valójában megfigyelte őt, és rendszeresen jelentett róla az elhárításnak. Csaknem 10 évvel később, 1960 decemberében a Népszabadságban írás jelent meg, amely durván támadta Lendvait , ezt Mohácsi álnéven ugyancsak Vajda jegyezte - állítja a publicista.

Vajda Péter ezzel szemben leszögezi: „Lendvai annak bizonyítékául, hogy én őt megfigyeltem, saját könyvének 2002-es kiadására hivatkozik. Arra és semmi másra. Azok kedvéért pedig, akik nem olvasták: állítása szerint annál az alakulatnál, ahol mindketten szolgáltunk, egy tiszthelyettes félrevonta és figyelmeztette: vigyázzon velem, mert ő tőlem tudja, hogy én megfigyelem, adatokat gyüjtök róla az elhárításnak. A tiszthelyettest nem ismerjük. Ennyi: erre alapozza vádját Lendvai. Hozzáteszem: nem figyeltem meg Lendvait és nem tudom miért mondta volna neki bárki ennek az ellenkezőjét.

Szó esik a Népszabadságban Mohácsi István néven megjelent cikkről, amely durván támadta Lendvait, továbbá az akkori MTI tudósító kijelentéséről, akinek én állítólag a szerkesztőségben "vigyorogva" elismertem szerzőségemet és közöltem, azt szeretném, hogy a jövőben is beengedjenek Ausztriába. Erről a "cikk-ügyről" most csak annyit: nem én írtam ezt a cikket, továbbá sosem beszéltem a szerkesztőségben az MTI tudósítóval, akivel életemben egyszer, jóval ezen időpont előtt találkoztam. Az illető utóbb nyugaton maradt, majd tudomásom szerint elhunyt.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!