Tetszett a cikk?

Edvard Benes volt csehszlovák államfő érdemeit kívánja törvénybe foglalni és elismerni a cseh parlament képviselőinek egy csoportja. A volt államfő nevéhez fűződik az a törvény, amely alapján a második világháború után az országban élő német és magyar származású lakosokat kollektív háborús bűnösnek nyilvánították.

A Lidové Noviny című cseh konzervatív lap úgy tudja, hogy a Benesről szóló törvényjavaslat szerzőit az első csehszlovák köztársasági elnökről, Tomás Garrigue Masarykról szóló törvény ihlette meg, s most hasonló módon Benes csehszlovák állammal kapcsolatos érdemeit is törvényben szeretnék rögzíteni. Bár Edvard Benes (1884-1948) csehszlovák állammal kapcsolatos érdemeit a mai Csehországban általában elismerik, személyiségét, politikáját sokan vitatják. Különösen érvényes ez a II. világháborúval kapcsolatos eseményekre, a csehszlovákiai szudétanémetek és magyarok háború utáni jogfosztására, amely a közéletben a Benes-dekrétumok elnevezés alatt ismeretes.
Csehszlovák államfőként Benes írta alá azokat a törvényeket, amelyek alapján az országban élő szudétanémeteket és magyarokat kollektív háborús bűnösnek nyilvánították, megfosztották jogaiktól és vagyonuktól. Mintegy hárommillió németet Németországba és Ausztriába telepítettek ki, s ez a probléma máig is terheli a cseh-osztrák és a cseh-német viszonyt. A magyarok egyoldalú kitelepítését a potsdami nagyhatalmi konferencia nem hagyta jóvá. Ezért később belső kitelepítésekre, illetve csehszlovák-magyar lakosságcserére került sor. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!