Tetszett a cikk?

Világszerte már több mint 6500 embert fertőzött meg az atípusos tüdőgyulladás vírusa (SARS), s az áldozatok száma meghaladta a 460-at – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Kínában a vidéki egészségügyi rendszer képtelen arra, hogy megbirkózzon a járvánnyal - ismerte le az ország miniszterelnöke a BBC szerint; Európában egyelőre csak elszigetelten regisztráltak megbetegedéseket, Magyarországon a betegség biztos megállapítására szolgáló tesztet még egyszer sem kellett használni.

A SARS a korábbi becsléseknél lényegesen pusztítóbb, s a 60 évnél idősebb betegek több mint fele belehalhat a fertőzésbe - állítja a tekintélyes londoni orvosi folyóirat, a The Lancet tanulmánya. A lapban közölt, brit és hongkongi szakértők által végzett felmérés szerint a járvány ismertté válása után eltelt első kilenc hét adatai azt mutatják, hogy az idős fertőzöttek 35-52 százaléka - átlagosan 43,3 százaléka - hal bele a betegségbe; a fiatalabb korosztályok halálozási mutatója 9,8-16,8 százalék, 13,2 százalékos átlaggal. A korábbi becslések még 5 százalékra tették a betegek átfogó halálozási arányát. A felmérés egyik szerzője szerint azonban a közegészségügyi szolgálatok immár sikeresen állják útját a vírus terjedésének.
Miközben Európában csak elszigetelt megbetegedéseket regisztráltak (valamivel több mint harmincat), a Távol-Keleten már-már kezelhetetlen helyzet alakult ki. Tajvanon két újabb ember halt meg atípusos tüdőgyulladásban, így a szigeten 13-ra nőtt a halálos áldozatok száma. A gyanús vagy valószínű SARS-esetek száma a keddi 311 helyett szerdán már 338 volt Tajvanon a helyi egészségügyi hatóságok szerint, amelyek 6734 embert otthonában tartottak megfigyelés alatt. A szigeten tartózkodik az Egészségügyi Világszervezet (WHO) két szakembere. A WHO több mint 30 éve nem küldte képviselőit Tajvanra, amely - a sziget függetlenségét el nem ismerő Kína nyomására - nem tagja a szervezetnek. A tajvani vezetés bejelentette, hogy 22 ország nem tanácsolja már polgárainak a sziget felkeresését, 12 ország pedig szigorította a tajvaniak beutazás előtti egészségügyi vizsgálatát.
Kínában a kormány 30 ezer SARS-nyomozót állított szolgálatba, akiknek az lesz a feladatuk, hogy Pekingben (annak is elsősorban Haidan kerületében, ahol egyre rosszabbra fordul a járvány) felkutassák a fertőzötteket, meggyőződjenek róla, hogy a járványügyi előírásokat betartják-e, illetve javult-e a higiéniai helyzet. A kerület minden háztartásának lázmérőt osztanak ki, ellátják őket a mentők telefonszámával, a hivatalokat és vállalkozásokat pedig arra kötelezik, hogy szereljenek fel lázellenőrző rendszereket. A kínai hatóságok az intézkedésekkel nemcsak a fertőzöttek mielőbbi gyógykezelését kívánja elérni, hanem a kór vidékre való tovaterjedését is. Ha ugyanis a mezőgazdasági körzetekben súlyosbodna a SARS-helyzet, annak beláthatatlan következményei lehetnének az élelmiszerellátásban. A BBC jelentése szerint a vidéki egészségügyi ellátás gyakorlatilag már most összeomlott és egyre több segélykérő jelzés érkezik. A WHO közben figyelmeztetett, hogy Kínában még nem érte el tetőpontját a járvány. Kedden 138 újabb megbetegedést regisztráltak, s ezzel a fertőzöttek száma 4400 fölé emelkedett az országban. Kínában eddig összesen 214 áldozata volt a kórnak.
Magyarországon eddig még nem kellett használni az atípusos tüdőgyulladás kórokozójának kimutatására szolgáló gyorstesztet, amely csaknem két hete érkezett – közölte Visontai Ildikó, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgató-helyettese. A szakember szerint a fertőzött területekről Magyarországra érkezetteknél az eltelt két hétben nem merült fel a betegség gyanúja, ezért senkinél nem végezték el a bonyolult, egy napot kívánó laboratóriumi vizsgálatot.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!