Az ENSZ-főtitkár elítéli a vallási türelmetlenséget

Korunkban a vallási intolerancia és a gyűlölet legkártékonyabb megnyilvánulásai az iszlámgyűlölet és az antiszemitizmus – mondta Kofi Annan New Yorkban.

  • unknown unknown
Az ENSZ-főtitkár elítéli a vallási türelmetlenséget
"Nagyon sok ember az iszlámot olyan monolitikus tömbnek tekinti, amely természeténél fogva szemben áll a Nyugattal. Történik mindez annak ellenére, hogy a nyugati és a muzulmán népek kapcsolataik hosszú története alatt kereskedtek és házasodtak egymással, befolyásolták és gazdagították egymás művészetét, irodalmát, tudományát" – mondta Kofi Annan New Yorkban. A 2001. szeptember 11-én végrehajtott egyesült államokbeli merényletek óta - főként nyugaton - a muszlimok gyanúsítgatásnak, megfélemlítésnek és hátrányos megkülönböztetésnek vannak kitéve - jelentette ki az ENSZ főtitkár. Ugyanígy világunk másik szégyene, veszélyes gyűlölete az antiszemitizmus - hangsúlyozta Annan; majd kifejtette: a legutóbbi zsidók, zsinagógák, izraelita temetők és más zsidó intézmények elleni merényletek azt mutatják, hogy az antiszemitizmus még mindig virulens.



A főtitkár abból az alkalomból beszélt, hogy az amerikai nagyvárosban megemlékeztek Robert Burns, 18. században élt skót költőről. Burns a politikai és társadalmi változások szószólója volt, kiállt a szegények mellett, mindenekelőtt pedig azért küzdött, hogy a világon az emberek békességben élhessenek egymással - mondta Annan előadásában.



(MTI)
A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.