Líbia aláírja a nemzetközi leszerelési egyezményeket

Ratifikálta az atomfegyver-kísérletek teljes tilalmáról szóló nemzetközi szerződést Líbia, február elején pedig csatlakozik a vegyi fegyverek betiltásáról szóló nemzetközi egyezményhez is.

  • unknown unknown
Líbia aláírja a nemzetközi leszerelési egyezményeket
Moammer el-Kadhafi líbiai államfő tavaly december 19-én jelentette be, az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával folytatott titkos tárgyalások után, hogy hazája letesz a tömegpusztító fegyverekről. Kadhafi ígéretet is tett az egyezmény aláírására, illetve az atomkísérletek tilalmáról szóló szerződéshez való csatlakozásra.



Líbia csatlakozni fog a vegyi fegyvereket betiltó nemzetközi egyezményhez is, amelynek aláírásával köteles elállni a tiltott fegyverek fejlesztésétől, illetve felszámolni jelenlegi fegyvereit. A vegyi fegyverek betiltását felügyelő szervezet (OPCW) Hágában közölte, hogy február 5-én az észak-afrikai ország csatlakozik az egyezményhez.



Az egyezményhez és kiegészítő jegyzőkönyvéhez csatlakozott államok vállalják, hogy területükön nemzetközi fegyverzetellenőrök meglepetésszerű ellenőrzéseket tartsanak tiltott fegyverek után. A nemzetközi megállapodáshoz a világ országai közül csupán 13 nem társult eddig - köztük Irak, Szíria, Egyiptom és Észak-Korea. Az OPCW szerint a szerdai döntések jelentős előrelépést hoztak, de Líbiának most fel kell tárnia tömegpusztító fegyverkészletét, és meg kell semmisítenie azt. (MTI)
A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.