szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legjelentősebb helyi kábítószer-kereskedő az amerikai igazságszolgáltatás elé került.

Kolumbia kiadta az Egyesült Államoknak a Cali kartell fejét. Gilberto Rodriguez Orejuelát, aki valaha a világ kokainforgalmának nagy részét ellenőrizte, kábítószer-kereskedelem és pénzmosás vádjával fogják bíróság elé állítani.

Két héttel az után, hogy George W. Bush amerikai elnök Kolumbiában járt, és megerősítette Alvaro Uribe államfővel a "kábítószer-terroristák" elleni szövetségét, állig felfegyverzett

rendőrök sorfala mögött vitték fel egy Floridába tartó repülőgépre a megbilincselt és golyóálló mellényt viselő Orejuelát.

Az 1995-ben letartóztatott, most 65 éves kokainbáró a börtönből is tovább irányította megroppant narkóbirodalmát. Miután a testvérével Miguellel együtt a hatóságok kezére került, a valaha a leghatalmasabb kábítószer-kereskedő szervezetnek tekintett Cali kartell kisebb csoportokra bomlott. Ezek összességében ugyanannyi kábítószert forgalmaztak, mint korábban az egységes szervezet, de az Egyesült Államokba irányuló forgalom ellenérzése átkerült tőlük a frissen támadt résbe benyomuló mexikói szervezetekhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Kolumbiai kokainpénzek kalandjai

A kolumbiai központi bank megelégelte, hogy a hazai bankrendszerben kokainkereskedelemből származó pénzek áramlanak, és októbertől az ország összes pénzintézetében megtiltja a dolláralapú bankszámla nyitását.

Kolumbia

Kolumbia: szélsőbaloldali gerillaszervezetek összefogása

Katonai szövetségre lépett egymással Kolumbia két legnagyobb ellenzéki fegyveres szervezete, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) és a Nemzeti Felszabadító Hadsereg (ELN), hogy támadásokat indítsanak Alvaro Uribe elnök kormánya ellen.

hvg.hu Világ

Kolumbia

A csaknem fél évszázada tartó, több mint kétszázezer halottat követelő kolumbiai polgárháborúban a kormányerők küzdenek baloldali gerillákkal, jobboldali félkatonai alakulatokkal és kábítószer-kereskedőkkel. A 2002 óta hivatalban lévő, az amerikaiak által is támogatott Uribe elnök ugyan elődjeinél keményebb küzdelmet folytat a gerillamozgalmak és a drogbárók által pénzelt félkatonai szervezetek ellen, Kolumbia azonban továbbra is a világ egyik legveszélyesebb állama.

Kolumbia

Kolumbia: lemondott a védelmi és a belügyi tárca vezetője

A kolumbiai hadsereg vezérkara nem értett egyet azzal, hogy korlátlan jogokkal ruházzák fel a védelmi minisztérium átalakításába bevont külföldi - amerikai és spanyol - szakértőket, ezért kellett hétfőn távoznia tisztségéből Marta Lucia Ramirez kolumbiai védelmi miniszternek. A múlt héten a belügyminiszter mondott le.