szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor is hibának tartja Románia EU-csatlakozási tárgyalásainak lezárását, és helyesnek tartaná, ha a környezetvédelmi fejezetről újból tárgyalnának, azt azonban szerinte nem fogják már újranyitni.

"Nem meddő erről beszélni abban az értelemben, hogy van egy nagyon konkrét, közvetlen fenyegetés, amit meg kell állítani, s fel kell hívni erre a nemzetközi közvélemény figyelmét" - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az Európai Néppárt vezetőségi ülésén utalva a verespataki beruházásra.

"Támogatjuk Románia mielőbbi EU-tagságát, de nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy Magyarországra nézve nagyon komoly környezeti katasztrófafenyegetést jelent az a megállapodás, amit megkötni készülnek" - mondta Orbán. Jó lenne, ha Románia is megértené, az EU-tagság azt jelenti, hogy "ugyanannak a családnak vagyunk tagjai, s családtagokat nem illik megmérgezni" - tette hozzá.
 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

"Környezetvédelemre alig van pénz, azt is pazaroljuk"

Sajnálatos, hogy az üdítőgyártók és a kiskereskedők lobbijának sikerült felpuhítania a pillepalackok és a sörösdobozok után fizetendő termékdíjakról szóló törvényjavaslatot - véli Bartus Gábor (36 éves) környezetgazdász, aki szerint ennél is nagyobb baj, hogy nem vagy buta rendszerben fizetnek a károkozók a környezet terheléséért.

Itthon

Verespatak nem épülhet meg

A romániai Verespatakra tervezett aranybánya kapcsán a parlament környezetvédelmi bizottsága egyhangúlag fogadta el azt az állásfoglalást, amelyben a testület a magyar kormányt és a magyar európai parlamenti képviselőket egyaránt határozott fellépésre buzdítja a beruházás megakadályozása érdekében.

Itthon

ISPA: négy éven át 160 millió euró környezetvédelemre

A 160 millió eurós kerettel gazdálkodó, 2000-ben beindított ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre-Accession) környezetvédelmi támogatási rendszer első programját júniusban, Hajdú-Bihar megyében indítják el. Az Európai Unióhoz való csatlakozás egyik legfontosabb feltétele volt, hogy Magyarország alkalmazkodjon az EU környezetvédelmi normáihoz; az ISPA-rendszer ezt segíti.

MTI/hvg.hu Világ

Csatlakozási finisben a román-bolgár duó

Románia és Bulgária kedden lezárta az Európai Unióval a csatlakozásról szóló tárgyalásokat, ami megnyithatja az utat a két ország 2007-es tagsága előtt. Így 2005 tavaszán, legkésőbb május elején írják alá a román és a bolgár csatlakozási szerződést.

MTI Világ

Verespatak: eltökélt a beruházó

“A verespataki beruházás nem politikai téma, egyszerűen be kell tartanunk a román és az európai uniós szabályozást, nem pedig örömet szereznünk valamelyik kormánynak” - jelentette ki a Romániában Európa legnagyobb aranybányájának létesítését tervező kanadai cég egyik igazgatója.

Itthon

Verespatak: Magyarországnak jogi lépéseket kell tennie

A romániai verespataki aranybánya-beruházás ügyében Magyarországnak a nemzetközi jog eszközeivel kell fellépnie - jelentette ki az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottságának ülésén a környezetvédelmi miniszter.