szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fidel Castro, II. Erzsébet és a Thaksin Shinawatra. Mi a közös bennük? Vagyonuk évtizedek, néhol évszázadok óta megvan. Ennek ellenére nem szerepelnek a világ leggazdagabb embereinek listáján, mert nem kapitalista keretek közt tettek szert mesés vagyonukra.

Az uralkodók vagyonának felbecslése bonyolult feladat. A Buckingham palota és a brit koronázási ékszerek például nem képezik II. Erzsébet királyné vagyonának részét – mert a brit nemzet birtokában vannak – ám mégis ő felel értük.

Az efféle uralkodói vagyonbecslések inkább a művészet, mint a tudomány tárgykörébe tartoznak. Sosem tudjuk meg a liechtenstein herceg ingatlanainak értékét, melyek 800 éves múltra tekintenek vissza.

Fidel Castro külön eset: a múltban vagyonának becsléséhez a kubai éves hazai össztermék adataiból számított százalékokra támaszkodtak. Idén azonban hagyományosabb becslési módszereket alkalmaztak, az állami tulajdonban lévő tőkét – mely Castro személyes ellenőrzése alatt áll – viszonyítják a nyilvánosan kereskedő magánvállatok forgalmához.

Uralkodók listája (Oldaltörés)

1.

© AP
A lista első helyezettje 1,9 milliárd dolláros vagyonával, Thaksin Shinawatra thai miniszterelnök és családja. A thai kormányfő 1983-ban kezdett kereskedni nagy IBM számítógépekkel, majd a telekommunikációs és mobilpiacra is belépett. 1990-ben a bangkoki tőzsdére vitte vállalkozását a Shint. Politikai karrierje érdekében, 1994-ben családtagjaira ruházta cégeit és részvényeit, mert a thai törvények értelmében politikai szereplőnek nem lehet üzleti érdekeltsége.




2.

© AP
A második hely jutott a maga 720 millió dollárra értékelt vagyonával, II. Erzsébet brit királynőnek. A 27 évesen, 1953-ban megkoronázott királynő vagyona, kastélyain és birtokain túl, műtárgyakban, drágakövekben, antikvitásokban és – még apja V. György király által gyűjtött – bélyegekben van.







3.

© AP
Harmadik az állami pénzen meggazdagodott kubai diktátor, Fidel Castro, a maga 550 millió dollárra taksált vagyonával. Legfőbb bevételi forrásai a Havanna mellett fekvő El Palacio de Convenciones rendezvény-központból és a Medicuba gyógyászati cégből származik. Ezen túl azonban a CIMEX konglomerátumban is rendelkezik részesedéssel, s ki tudja, mit rejt még a 73 éves kommunista vezető portfoliója.





4.

© AP
260 millió dolláros vagyonával a negyedik helyig jutott az uralkodók listáján Beatrix Wilhelmina Armgard holland királynő. A szokásos ingatlan és antikvitás felálláson túl a királyné befektetésekkel is bír, elsősorban ABN AMRO és Rolya Dutch Petroleum részvények formájában.









Forrás: Forbes.com

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Castro perelné a Forbes magazint

Fidel Castro kubai elnök pert tervez az amerikai Forbes magazin ellen, mert az már második éve szerepelteti őt a leggazdagabb államfőkről készített listáján, holott a kubai kormány már tavaly is tiltakozott.