szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egybehangzó források szerint Luxemburgban az EU-alkotmánnyal kapcsolatos, Európa számos országán végigsöprő, elutasító közhangulat dacára megtartják a szerződésről népszavazást a nagyhercegségben.

A július 10-re tervezett voksolás elodázására a hét végi brüsszeli EU-csúcs határozata adott volna lehetőséget: eszerint az állam- és kormányfők időt adnak a vitára, a közvélemény meggyőzésére minden tagországban, s beletörődnek, hogy a ratifikálási folyamatot nem lehet az eredeti terveknek megfelelően, 2006. novemberére lezárni.

E döntés nyomán az eredetileg népszavazásra készülő országok többsége rögtön be is jelentette a halasztást, tartva attól, hogy ha nem teszik, az alkotmány náluk is elbukik.

Brüsszelbe eljutott hírek szerint a luxemburgi képviselőház külügyi bizottsága előtt a nagyhercegség külügyminiszterének európai ügyekkel foglalkozó helyettese, Nicolas Schmit úgy nyilatkozott, hogy a kormány a népszavazás eredeti időpontban történő megtartását pártolja.

Francois Bausch képviselő szerint Juncker - aki jelenleg az EU képviseletében Washingtonban tárgyal - visszatérte után, kedden délután tesz majd nyilatkozatot az ügyben, s ezt követően születik meg a parlamenti döntés a szavazásról.

Luxemburg az EU alapító országa, így sokáig fel sem merült, hogy esetleg itt is elbukhat az EU-alkotmányról tervezett népszavazás. A francia és a holland "nem" azonban alaposan módosított a helyzeten, hiszen a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a nagyhercegségben immár 45 százalékra nőtt azok száma, akik el akarják utasítani a dokumentumot.

A fenyegető válság megakadályozására Juncker néhány hete bejelentette: ha elutasító eredmény születik, távozik posztjáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

eurohirek.hu Világ

Nem lesz brit népszavazás az uniós alkotmányról

A BBC értesülése szerint Jack Straw brit külügyminiszter hétfőn a parlamentben bejelenti, hogy a szigetország kormánya felülvizsgálja és egyelőre "jegeli" az EU-alkotmány-referendummal kapcsolatos terveit. A brit kormány közben megerősítette, hogy egyelőre nem írja ki a népszavazást az alkotmányról.

MTI Világ

Vasárnap szavaznak a franciák az uniós alkotmányról

A franciákban a kampány során megerősödött az elhatározás: elutasítják az uniós alkotmányt. A történelminek ígérkező döntés egyúttal Franciaország jövőbeli külpolitikai pozícióját is megváltoztathatja.

MTI Itthon

Martonyi: kirekesztő nézetek miatt szavazták le az EU-alkotmányt

Az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazáson ugyanaz a kirekesztő nézetrendszer jelent meg, mint a kettős állampolgárságról szóló tavaly decemberi magyarországi referendumon - jelentette ki Martonyi János szombaton Budapesten, a Fidesz-kongresszushoz kapcsolódó politikai fórumon.

MTI Világ

Elkezdődött a holland voks az EU-alkotmányról

Népszavazás kezdődött szerda reggel fél nyolckor Hollandiában az Európai Unió alkotmányos szerződéséről, a voksok tétje a huszonöt országra bővült EU működésének gördülékenysége.

MTI Világ

Pofon az EU-alkotmánynak

A hollandok pofont adtak az EU-alkotmánynak: ezzel a címmel tudósít a hollandiai népszavazás eredményéről, az elutasítók győzelméről csütörtöki számában a Le Soir című belga napilap.

Világ

Portugália is szavaz az uniós alkotmányról

Portugália kitart amellett, hogy népszavazást rendezzen az Európai Unió alkotmányos szerződéséről, annak ellenére, hogy Nagy-Britannia hétfőn hivatalosan bejelentette saját népszavazása elhalasztását - közölte a portugál külügyminiszter.

MTI Világ

Uniós alkotmány: még 18 ratifikáció hiányzik

Az Európai Unió alkotmányát, amelyről vasárnap rendeznek népszavazást Franciaországban, 2006. október végéig kell elfogadnia valamennyi tagországnak referendumon vagy parlamenti szavazással.

MTI Világ

Elutasított uniós alkotmány

A franciák egyértelműen elutasították az Európai Unió alkotmányos szerződését a vasárnapi választáson - vélik a közvélemény-kutatók. A francia védelmi miniszter szerint a szavazás eredménye vereség Franciaország és Európa számára. Gazdasági szakértők az euró gyengülését jósolják.