Megnyitották Belka titkosszolgálati dossziéját

A Nemzeti Emlékezet Intézete nevű lengyel történeti hivatal megnyitotta Marek Belka kormányfőnek a kommunista időkből származó titkosszolgálati dossziéját.

  • MTI MTI
Megnyitották Belka titkosszolgálati dossziéját

Belka, aki korábban többször is tagadta, hogy együttműködött volna az egykori rendszerrel, a múlt héten kérte, hogy oldják fel a titkosítás alól dossziéját. Korábban jobboldali ellenzéki politikusok azzal vádolták, hogy eltitkolja az 1980-as évekbeli, a titkosszolgálatokhoz fűződő kapcsolatait. 

A belbiztonsági szervekkel való múltbeli együttműködés nem számít bűncselekménynek Lengyelországban, de minden vezető politikai tisztséget betöltő személynek alá kell írnia egy nyilatkozatot arról, hogy kapcsolatban állt a titkosrendőrséggel vagy sem.  Aki hamisan vall múltjáról, 10 évre kizárhatják a közhivatal-viselésből. 

Belka elismerte, hogy találkozott belbiztonsági ügynökökkel és aláírt egy megállapodást 1984-ben, mielőtt kiment az Egyesült Államokba tanulni. Ám ezen túl semmit nem tett és nem követte a dokumentumban lefektetett utasításokat.

A dosszié megnyitása előtt a Rzeczpospolita című lengyel liberális lap közölte a megállapodás dokumentumát, amelyből kiderül, Belkának az volt a feladata, hogy információkat gyűjtsön a Lengyelország és az Egyesült Államok közötti politikai és gazdasági kapcsolatokról. A kommunizmus idején a külföldre utazó lengyelektől gyakran megtagadták az útlevelet, ha nem írtak alá megállapodásokat az ország titkosszolgálataival.
 

 

 

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.