szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Emlékezet Intézete nevű lengyel történeti hivatal megnyitotta Marek Belka kormányfőnek a kommunista időkből származó titkosszolgálati dossziéját.

Belka, aki korábban többször is tagadta, hogy együttműködött volna az egykori rendszerrel, a múlt héten kérte, hogy oldják fel a titkosítás alól dossziéját. Korábban jobboldali ellenzéki politikusok azzal vádolták, hogy eltitkolja az 1980-as évekbeli, a titkosszolgálatokhoz fűződő kapcsolatait. 

A belbiztonsági szervekkel való múltbeli együttműködés nem számít bűncselekménynek Lengyelországban, de minden vezető politikai tisztséget betöltő személynek alá kell írnia egy nyilatkozatot arról, hogy kapcsolatban állt a titkosrendőrséggel vagy sem.  Aki hamisan vall múltjáról, 10 évre kizárhatják a közhivatal-viselésből. 

Belka elismerte, hogy találkozott belbiztonsági ügynökökkel és aláírt egy megállapodást 1984-ben, mielőtt kiment az Egyesült Államokba tanulni. Ám ezen túl semmit nem tett és nem követte a dokumentumban lefektetett utasításokat.

A dosszié megnyitása előtt a Rzeczpospolita című lengyel liberális lap közölte a megállapodás dokumentumát, amelyből kiderül, Belkának az volt a feladata, hogy információkat gyűjtsön a Lengyelország és az Egyesült Államok közötti politikai és gazdasági kapcsolatokról. A kommunizmus idején a külföldre utazó lengyelektől gyakran megtagadták az útlevelet, ha nem írtak alá megállapodásokat az ország titkosszolgálataival.
 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Csaknem teljesen ismertté vált a szlovák ügynöklista

Újabb 38 ezer nevet tett közzé pénteken az interneten a hírhedt csehszlovák államrendőrség, az StB aktáit dokumentáló szlovák Nemzeti Emlékezet Intézete (ÚPN). Ezzel azonban még nem maradéktalanul teljes az ügynökök és megfigyeltek névsora, mert nyárig még a Prágában nyilvántartottak névsorát is közzéteszik.

hvg.hu Itthon

Mádl kifogásolja az ügynöktörvényt

Mádl Ferenc köztársasági elnök a mai napon megküldte véleményezésre az ügynöktörvény módosításáról szóló törvényt az Alkotmánybíróságnak, mivel szerinte a törvény több szabálya ellentétes az alkotmánnyal.

Hét nap

ÜGYNÖKTÖRVÉNYSTART

Bár a parlament hétfőn - 194 igen, 6 MDF-es nem és 129 fideszes tartózkodás mellett - elfogadta az ügynöktörvény...

Kult

Ügynökmúlt miatt mondott le a román írószövetség elnöke

Lemondott a román írószövetség vezetője, Eugen Uricaru, miután olyan dokumentumok jelentek meg, amelyek szerint besúgója volt a kommunista rendszer titkosszolgálatának, a Securitaténak. Az 58 éves férfi közölte, hogy lemond, mert avádaskodások miatt kialakult légkör nem használ az írószövetségnek.