szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megvédte a magyar teherautó-vezetők ausztriai alkalmazásának az ügyét az osztrák árufuvarozók szakmai szervezete azokkal a vádakkal szemben, amelyeket az osztrák Munkaerőpiaci Szolgálat (AMS) fogalmazott meg keddi állásfoglalásában.

Nikolaus Glisic, a fuvarozók szövetségének vezetője kedden Bécsben közzétett nyilatkozatában leszögezte: a magyar teherautó-sofőrök fontos közvetítők voltak, és jelenleg is azok a keleti üzletekben.

Glisic szerint az AMS-nek európai szellemiségre kellene törekednie, márpedig elmaradott gondolkodásra utal, ha több mint egy évvel az EU sikeres keleti bővítése után nemkívánatos munkaerőnek minősítenek EU-államolgárokat a tökéletesen megváltozott európai környezetben.

Visszautasította az AMS-nek azt a követelését, hogy hirdessenek moratóriumot az ingázók és a gyakornokok ausztriai munkavállalását lehetővé tevő szerződések megkötésére. Kiemelte, hogy ezzel ellentétben éppen a keretszámok növelésére lenne szükség. Hozzáfűzte, hogy az AMS által ajánlott osztrák munkaerő gyakran nem megfelelően képzett, és nem eléggé rugalmas a feladatokkal kapcsolatban.

Glisic állásfoglalása azt követően látott napvilágot, hogy az AMS kedden közzétette annak a felmérésének az eredményeit, amelyet az EU-bővítés óta megnövekedett közúti teherforgalommal kapcsolatban végeztek az ország keleti határai mentén.

Sylvia Leodolter, az osztrák Munkáskamara (AK) közlekedési szakértője megállapította, hogy erősen megnövekedett a közúti teherforgalom Ausztria keleti határain az EU-bővítés óta. Hozzáfűzte, hogy egyre nagyobb nyomás nehezedik a gépkocsivezetőkre is.

A felmérésben 1600 gépkocsivezetőt kérdeztek ki, s ezek alapján megállapították: a sofőrök több mint egyharmada csak kevesebb mint 3 éve dolgozik a cégénél, az osztrák tehergépkocsik közül minden harmadik volánjánál külföldi, minden hatodiknál pedig magyar gépkocsivezető ül.

Ezek alapján elhibázottnak minősítették a külföldi ingázók és a gyakornokok foglalkoztatását lehetővé tevő megállapodások politikáját. Követelték, hogy csökkentsék e területeken a létszámot, és állítsák le az ilyen megállapodások megkötését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Megéri-e Nagy-Britanniában dolgozni?

Hazánk uniós csatlakozása óta havonta átlagosan 400-500 magyar talál munkát Nagy-Britanniában. Ám nem mindenkinek éri meg a szigetországban dolgozni: a legtöbbször gyári, konyhai, vagy szociális munkát kínálnak. Az átlagfizetés maximum 6 font óránként.

Karrier

Külföldre vándorolnak a magyar orvosok

Minden tizenegyedik kórházi állás betöltetlen. Az elmúlt hónapban 138 magyar szakorvos jelentette be külföldi munkavállalási szándékát a Magyar Orvosi Kamarának.