szerző:
eurohirek.hu
Tetszett a cikk?

A brit székhelyű Institute for Public Policy Research intézet szerint az Európai Unió valószínűleg nem tudja teljesíteni a kiotói protokollban vállaltakat. A brit intézet tíz európai ország kiotói célkitűzéseit mérte fel, s előrejelzése szerint Franciaország, Németország és Görögország biztosan nem teljesíti a vállaltakat.

A két „eminens” ország Nagy-Britannia és Svédország. A brit pénzügyminiszter, Gordon Brown épp emiatt van gondban a belpolitikai színtéren, hiszen arra kényszerült, hogy csökkentse a gazdasági növekedési előrejelzéseket.

A brit gazdaság szereplői azt követelik, hogy, hogy Európa szerte azonos körülményeket teremtve tartsák be a kiotói megállapodásban foglaltakat, vagyis hogy a szigorú feltételek teljesítése ne okozzon gazdasági különbségeket az EU-tagországok között.

Az intézet jelentése szerint a klímaváltozásban hamarosan közeledik az a pont, ahonnan már nincs visszatérés. Nagyon kevés idő maradt hátra az üvegházhatást kiváltó gázkibocsátás mértékének csökkentésére, ezért az intézet szerint az előttünk álló új évben az EU-országoknak keményebb intézkedéseket kell foganatosítaniuk.

A kiotói megállapodás aláírói vállalták, hogy legkésőbb 2012-re az 1990-es gázkibocsátási szinthez képest 8 százalékkal csökkentik a gázkibocsátást. A szerződéshez nem csatlakozott az Amerikai Egyesült Államok.

Idén novemberben az Európai Környezetvédelmi Iroda arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi ütemben a vállalt határidőre csupán 2,5 százalékkal csökken a gázkibocsátás mértéke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Persányi: Oroszország kész ratifikálni a kiotói egyezményt

Oroszország elvben kifejezte készségét az üvegházhatást növelő káros anyagok kibocsátásának csökkentését előirányzó 1997-es kiotói jegyzőkönyv ratifikálására, de egyelőre időpontot nem jelöl meg - nyilatkozta az MTI-nek Persány Miklós környezetvédelmi miniszter.

Gazdaság

Ukrajna ratifikálta a kiotói egyezményt

Ukrajna szerdán - közel ötéves fontolgatás után - ratifikálta az üvegházhatást okozó gázok csökkentéséről kötött Kiotói Klímavédelmi Jegyzőkönyvet. A 435-tagú parlament 242 képviselő szavazatával hagyta jóvá a ratifikálást.

Világ

A brit királynő ringbe szállt Kiotóért

A királynőt aggasztja a globális felmelegedés veszélye; ennek a klímaváltozásra gyakorolt hatását skóciai és norfolki birtokain maga is tapasztalja, és „riasztónak érzi”.

MTI Gazdaság

Titkos paktum a kiotói egyezmény helyett

Az ausztrál környezetvédelmi miniszter szerdán elismerte, hogy Ausztrália és az Egyesült Államok több országgal egyetemben az üvegházhatást növelő gázok kibocsátásáról kiadott kiotói jegyzőkönyvet helyettesítő megállapodást készül bejelenteni.

Világ

Az orosz kormány rábólintott a kiotói jegyzőkönyvre

Az orosz kormány csütörtökön jóváhagyta a globális felmelegedésre vonatkozó kiotói jegyzőkönyvet, megküldve az alsóháznak a ratifikálásáról szóló törvénytervezetet. Az Európai Unió kitartóan ösztökéli Oroszországot a ratifikálásra, amitől a jegyzőköny hatályba lépése függ.

MTI Világ

Érvénybe lépett a kiotói jegyzőkönyv

Érvénybe lépett szerdán az 1997-ben aláírt kiotói jegyzőkönyv, amelyben a fejlett ipari országok kötelezik magukat az üvegházhatást és az abból adódó globális felmelegedést okozó gázok kibocsátásának csökkentésére.

MTI Világ

Az USA továbbra is elutasítja a kiotói jegyzőkönyvet

Konkrét eredmények nélkül fejeződött be szombaton Buenos Airesben a két hete tartó nemzetközi klímakonferencia. A résztvevők csupán abban állapodtak meg, hogy jövő májusban ismét találkoznak, s megvitatják, milyen intézkedésekre van szükség azután, hogy 2012-ben lejár a kiotói jegyzőkönyv.

Világ

Kiotói egyezmény: mire elég az orosz igen?

Két héten belül Vlagyimir Putyin elnöki szignójával végleg lezárulhat a kiotói egyezmény orosz ratifikálása körüli huzavona. Az orosz igennel érvényessé válhat a megegyezés, de vajon eléri-e valódi célját az együttműködés, ha a világ legnagyobb széndioxid-kibocsátójának számító USA nem hajlandó alávetni magát a szabályoknak?