szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

George Bush szerint az általa meghirdetett "szabadság napirendre" azért volt és van szükség, mert a 2001 előtti amerikai külpolitika nyomán erősödhetett meg a radikális iszlám mozgalmat tápláló harag és gyűlölet - az amerikai elnök a The Wall Street Journal című lapnak nyilatkozott.

Ellentétes értékelések
A liberális The New York Times vasárnap a Washington Post-tal szemben azt írta: Bush nyilvánvalóan vissza akarja forgatni az óra mutatóját az iraki háború előtti időre. Akkor még könnyű volt kikezdhetetlen főparancsnoknak beállítani az elnököt, hiszen még nem merültek fel a kormány hozzá nem értésével kapcsolatos kérdések, amelyeket a Katrina hurrikán utáni késedelmes központi fellépés is felvetett.
 
George Bush kiterjedt és agresszív kampányba kezdett azért, hogy visszaszerezze több mint két éve elvesztett magabiztosságát. Igyekezete arra irányul, hogy elterelje a figyelmet Irakról és általánosságban, a terrorizmus elleni háború szükségességéről értekezzen - írta a The New York Times.
Bush az öt évvel ezelőtti terrortámadások évfordulója előtt adott interjúban a konzervatív lapban azt hangoztatta: az Egyesült Államok biztonsága hosszú távon csak úgy biztosítható, ha legyőzi a radikális iszlámista mozgalmat tápláló harag és gyűlölet ideológiáját.
 
Ennek megerősödésében szerinte döntő szerepe volt a 9/11-es merényletek előtti washingtoni ideológiának és külpolitikának, amelynek a stabilitás volt a kulcseleme. Az amerikai kormány akkor még azt vallotta, hogy nem számít a kormányforma kérdése, az a fontos, hogy a világ stabilnak mutatkozzon, és az Egyesült Államok a rövid távú geopolitikai játszmákban nyerjen. Ez az elmélet és gyakorlat a kommunizmus ellen működött, de a mai Közel-Keleten már nem alkalmazható - mondta az elnök visszautasítva azt a vádat, hogy a térségben a demokrácia terjesztését célul tűző doktrínája halott.
 
A The Wall Street Journal hétvégi száma amellett, hogy felsorolta a Bush-kormány több taktikai hibáját, alapvetően védelmébe vette az elnök stratégiáját. A Bush-kormány jelentősen meggyöngítette az al-Kaida terrorhálózatot, erre példa, hogy Amerika területén 2001 óta nem hajtottak végre támadást. Az iraki háború sem volt stratégiai baklövés, legfeljebb a végrehajtásban követtek el hibákat; s nem az iraki tömegpusztító fegyverek megléte a fontos, maga Szaddám Huszein exdiktátor volt ilyen fegyver országa lakossága és a környező országok ellenében.
 
Az újság szerint a Hamász győzelme, az iraki nehéz helyzet, a libanoni viszály bizonytalan kimenetele, valamint Irán agresszív fellépése mind azt vetítik előre, hogy a Republikánus Pártnak a novemberi általános választásokon meg kell fizetni a Bush-féle stratégia árát.

Mégis helyes, hogy Bush kitart, mert elnöksége legnagyobb felelőssége arra emlékeztetni az amerikaiakat, a terrorista fenyegetés nem csökkent. Veszélyes illúzió azt hinni, ha az amerikaiak elhagyják Irakot és tágabb értelemben a Közel-Keletet, akkor az nem lesz hatással az Egyesült Államok biztonságára nézve. 
 
 

 

 

 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bush: léteznek a titkos CIA-börtönök

George Bush amerikai elnök szerdán ismerte el első ízben a Központi Hírszerző Ügynökség azon titkos külföldi börtöneinek létezését, amelyekben terrorizmussal gyanúsított személyeket vallatnak.

MTI Világ

Bush: Irán olyan veszélyes, mint az al-Kaida

George Bush amerikai elnök kedden zsarnoknak nevezte Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnököt, és leszögezte, hogy az iráni rendszernek nem szabad atomfegyverhez jutnia, mivel ugyanolyan veszélyes, mint az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat.

MTI Világ

Az iráni elnök szerint Bush-nak változtatnia kell

Magatartásának megváltoztatását kérte George Bush amerikai elnöktől Mahmúd Ahmadinezsád ultrakonzervatív iráni államfő a CBS-nek adott interjúban, amelyet az amerikai televízió vasárnap sugároz.

MTI Világ

Bush: libanoni szuverenitás és tartós béke

Átfogó megoldás fontosságát hangoztatta a libanoni szuverenitás helyreállítására és a tartós béke megteremtésére George Bush amerikai elnök, aki hétfőn crawfordi birtokán sürgette az amerikai-francia biztonsági tanácsi határozattervezet elfogadását.