A korábbi évektől eltérően sem tömegszerencsétlenség, sem összetűzések nem árnyékolták be a kedden véget ért idei mekkai zarándoklatot, amelyen a hivatalos adatok szerint mintegy 2,5 millió muzulmán hívő vett részt.
"Biztos vagyok benne, hogy a biztonsági személyzet most elégedettséget és megkönnyebbülést érez. (...) A zarándoklat biztonságos lebonyolítására kidolgozott tervet pontosan végrehajtották, amely záloga volt a haddzs szerencsés kimenetelének" - idézte Najef bin Abdel-Azíz belügyminisztert a szaúdi média.
Tavaly januárban 363 embert tapostak halálra a Mína-völgyben, amikor zarándokok ezrei torlódtak össze a Dzsamarát-hídon, útban a sátánt jelképező oszlopok helyszínére, mivel a mindössze 15 méter széles híd nem volt képes rendben átereszteni a völgyben a hídig akadálytalanul, szélesen hömpölygő tömeget. 2004-ben ugyanezen a helyen 250 zarándok vesztette életét hasonló körülmények között. A legsúlyosabb tragédia 1990-ben történt, akkor 1426 ember fulladt meg egy alagútban.
Egy újabb tömegszerencsétlenség kínos helyzetbe hozta volna a szaúdi kormányt, amelynek legitimitását sok muzulmán azon méri le, hogy képes-e gondoskodni a haddzs biztonságáról.
A hívők védelmére kivezényelt rendőrség - amely csak egy részét adta a zarándoklat zavartalan lebonyolítását szervező és felügyelő 50 ezer fős biztonsági erőnek - parancsba kapta, hogy a megszokottnál szigorúbban tessékelje tovább a tiltott helyeken letáborozókat, akik az előző években felmálházva gázoltak át a sokaságon.
Mína völgyében nagyszabású építkezések folytak még a haddzs előtti utolsó hónapokban is, ahol áthelyezték, illetve nagyobb betonsztélékkel helyettesítették a híd oszlopait, és megváltozatták a tömeg útvonalát, hogy óránként 250 ezer főre emeljék az ötnapos zarándokút utolsó három napján igénybe vett híd áteresztőképességét.
A hatóságok felkészültek az al-Kaida terrorhálózat helyi iszlamista sejtjeinek támadásaira, valamint arra is, hogy a szunniták és a síiták közötti felekezetközi erőszak begyűrűzésével összecsapások törhetnek ki a zarándoklaton. Szaddám Huszein volt iraki elnök szombati kivégzése további biztonsági kockázatot jelentett a haddzson, amelyet legalább egyszer köteles megtenni minden testileg ép muzulmán, ha anyagilag nem túlságosan megterhelő a maga és családja számára. A zarándokút utolsó napján a hívők visszatértek Mekkába, és búcsúzóul újra körüljárták a Kábát.