szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Harmincnégy amatőr rádiós kísérel meg szerdán éjjel összeköttetést létrehozni a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Charles Simonyi amerikai-magyar űrturistával - közölte Gschwindt András, a Műegyetemi Rádióklub vezetője, a vállalkozás egyik szervezője.

A magyar nyelven beszélő amatőr rádiósok szerdán éjfél tájban próbálnak majd meg egy-egy szót váltani Charles Simonyival, amikor a Nemzetközi Űrállomás Magyarország felett tartózkodik - mondta Gschwindt András, aki egyben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Űrkutató Csoportjának vezetője is. Hozzátette, hogy a magyar amatőrök már hetek óta készülnek a kapcsolatra, tesztelik rádióberendezéseiket és az antennaforgatókat.

A szakértő szerint rekordnak számít a kísérlet, mivel ennyi amatőr rádiós egyszerre még soha nem próbált meg kapcsolatot teremteni az űrrel. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy mivel alig nyolc perc áll majd összesen a rádiósok rendelkezésére, az üzenetváltás a közvetlen üdvözlésekre korlátozódik.

Elsőként nyugaton tűnik fel a Nemzetközi Űrállomás, így az ország nyugati részén működő amatőr rádiósokat szólítja meg az űrhajós, majd sorra következnek a többiek - ismertette a részleteket Gschwindt András, hozzátéve, hogy a magyar rádiósok mellett két szlovák és két szerb amatőr rádiós is jelentkezett a kísérletre, ők is magyar nyelven közvetítik üzenetüket.

A szakértő szerint a kísérlet során az okozhat problémát, hogy mivel az űrállomásról rádiós szempontból egész Európát "látni", valamennyi rádiós zavar ronthat az adáson. Így előfordulhat, hogy a tervezettnél csak kevesebb összeköttetés jön létre.

Gschwindt András tájékoztatása szerint az adásról felvétel készül, amit később a nyilvánosság elé tárnak. A különleges vállalkozás a Puskás Tivadar Távközlési Technikum és a Műegyetemi Rádióklub szervezésében jön létre. Másnap, április 12-én este egy űrkutatási témájú szeminárium keretében a Puskás Tivadar Távközlési Technikum középiskolásai illetve egykori diákjai tesznek fel kérdéseket rádiókapcsolaton keresztül az űrturistának. Charles Simonyi 2007. április 7-én, magyar idő szerint este 19 óra 31 perckor startolt sikeresen a bajkonuri indítóállomásról a Szojuz-TMA-10-es űrhajón, a fedélzetén két orosz társával, Oleg Kotovval és Fjodor Jurcsihinnal.

Az űrturista szabályos kutatóprogramot végez a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), ahova közép-európai idő szerint hétfő este érkezett meg. A "második magyar kozmonauta", aki egyben az ötödik űrturista és a 12. "látogató expedíció" egyetlen résztvevője, négyféle kutatómunkát is végez az ISS fedélzetén.

Az 58 éves Simonyi, aki az amerikai Microsoft szoftvercég Word és Excel programjának atyjaként vált ismertté, és akit a Forbes magazin a négyszáz leggazdagabb amerikai közé sorol, médiajelentések szerint 25 millió dollárt fizetett a 12 napos űrkalandért. Charles Simonyi április 20-án a jelenlegi, 14. állandó legénység két tagjával, az amerikai Michael Lopez-Alegriával és az orosz Mihail Tyurinnal tér vissza a Földre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Taps fogadta Simonyiék sikeres startját

Magyar idő szerint egy perccel este fél nyolc után elindult a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) Charles Simonyi, magyar származású amerikai üzletember. Az 58 éves űrturista 12 napig lesz az űrben, s ez alatt kétszázszor kerüli meg a Földet, és nyolcmillió kilométert tesz meg.