szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több száz Fatah-fegyveres rohamozta meg Ciszjordániában az iszlamista Hamász irányítása alatt álló intézményeket, köztük a parlamentet és a minisztériumokat. Fatah-fegyveresek ráadásul megpróbálták elrabolni a palesztin parlament alelnökét, aki az iszlámista Hamász támogatásával lett képviselő. Eközben több ország elítélte a Gázai övezetben eluralkodott erőszakot.

A törvényhozásnál a Fatah támogatói azt skandálták, hogy"Kifele a Hamásszal". Az aktivisták felmásztak az épület tetejére, kitűzték a szervezet lobogóját és a levegőbe lövöldöztek. Szemtanúk beszámolója szerint megpróbálták elrabolni a ciszjordániai Rámalláhban Haszan Hreisét, a palesztin parlament alelnökét is, aki a Hamász támogatásával lett képviselő. A politikust a Fatah parlamenti képviselői mentették meg. A Fatah fegyveresei - közelebbről a radikális al-Aksza Mártírjainak Brigádjaihoz tartozó fegyveresek - behatoltak a palesztin oktatási minisztérium épületébe, valamint a kormányfő hivatalába.

A megtorlásoktól tartva szombaton sok, a Hamászhoz kötődő kormányalkalmazott nem jelentkezett munkára. Az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai szervezet egyik tagja szombaton közölte, hogy csoportja a Hamász irányítása alatt álló összes intézmény elfoglalását tervezi. Szemtanúk szerint eddig mintegy tíz Hamászhoz kötődő szervezet irodáit foglalták el az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai. Egy iszlám iskolát, egy kulturális központot, jótékonysági szervezetek helyiségeit, egy televízió- és egy rádióállomást rongáltak meg.

Nábluszban a Fatah hívei elfoglalták a Hamász vezetése alatt álló városi tanácsot, az épületre kitűzték a szervezet zászlaját. A fegyveresek eddig a Hamász hét támogatóját rabolták el, valamint a vallásügyi minisztérium egyik magas rangú tagját. 

Azóta, hogy az iszlamista Hamász péntekre virradóra teljesen ellenőrzése alá vonta a Gázai övezetet, a Mahmúd Abbász elnök irányította Fatah emberei rendszeresen támadásokat intéznek a másik, nagyobbik palesztin területen, Ciszjordániában a Hamász tagjai, illetve intézményei ellen. Nábluszban, Dzsenínben, Betlehemben, Hebronban több Hamász-irodát fosztottak ki, egy Hamász-aktivistát csütörtök éjjel lelőttek.

 A palesztin rendőrfőnök szombaton megtiltotta a Gázai övezetben állomásozó rendőröknek, hogy együttműködjenek a területet ellenőrző Hamász iszlamista mozgalommal. Kamál as-Seih tábornok közleményben tudatta, hogy parancsmegtagadó lázadónak lesz tekintve mindenki, aki ezt a tilalmat figyelmen kívül hagyja, és a "megfelelő büntetésben" fog részesülni.



Rendkívüli állapot

Pénteken Szalám Fajjád független képviselőt bízta meg a rendkívüli állapot kormányának megalakításával  Mahmúd Abbász palesztin elnök. Fajjád, aki pénzügyminiszter volt az iszlamista Hamász és a Nyugat-barát Fatah mozgalom egységkormányában, ezután haladéktalanul kormányalakítási konzultációkat kezdett vezető palesztin politikusokkal. 

Abbász csütörtök este oszlatta fel az iszlamista Hamász és a világi Fatah mozgalom egységkormányát, miután a Hamász fegyveresei magukhoz ragadták az ellenőrzést a Gázai övezetben. Abbász egyúttal elrendelte a rendkívüli állapot bevezetését a Gázai övezetben és Ciszjordániában is.

A Hamász tárgyal az elrabolt brit újságíróról
A Hamász fegyveres szárnyának közleménye szerint a szervezet tárgyal Alan Johnston BBC-riporter elengedéséről, és "megkezdte a gyakorlati lépéseket a kiszabadítása érdekében". A tárgyalásokon részt vevő egyik Hamász-illetékes, aki nevének elhallgatását kérte, azt közölte, hogy az újságírót várhatóan szombatig elengedik.

Az egységkormány miniszterelnöke a hamászos Iszmáil Haníje volt, miután a Hamász nyerte meg a 2006 januári parlamenti választásokat. A Hamász nem ismeri el jogszerűnek Abbász feloszlató döntését. Egyik tisztségviselője, Számi Abu Zuhri pénteken felhívást intézett Fajjádhoz, hogy ne fogadja el a felkínált kormányfői posztot, Abbászhoz pedig azzal a felszólítással fordult, hogy vonja vissza döntését. Zuhri szerint Fajjád kinevezése a Hamász legitimitása elleni "puccsnak" tekinthető. Az eddigi miniszterelnök, Iszmáil Haníje kijelentette, hogy kormánya továbbra is hivatalban marad. "Abu Mázen (Abbász mozgalmi neve) elnök elsietett döntést hozott, amellyel elárul minden megállapodást" - mondta televíziós nyilatkozatában a Hamász-vezető.

Egy magas rangú izraeli kormányzati illetékes - nevének mellőzését kérve - úgy nyilatkozott, hogy Izrael kész a jövendő palesztin kormánnyal a teljes körű együttműködés felújítására - beleértve a pénzügyi együttműködést is -, ha az új palesztin kormány elfogadja az úgynevezett közel-keleti kvartett feltételeit. A kvartett - az Egyesült Államok, az Európai Unió, Oroszország és az ENSZ - korábban három feltételt szabott a mindenkori palesztin kormányoknak a külföldi támogatások újraindításához: le kell mondaniuk az erőszakról, el kell ismerniük Izraelt, valamint el kell fogadniuk a zsidó állammal kötött megállapodásokat. Az említett illetékes szerint Izrael nagyon pozitív lépésnek tekinti Fajjád megbízását, és most arra kíváncsi, milyen lesz az új palesztin kormány összetétele.

Elítélik a Hamászt

Az Európai Unió német elnöksége elítélte a Hamász-milíciák által a Gázai övezetben végrehajtott "erőszakos hatalomátvételt". A kvartett telefonkonferenciát tartott pénteken Javier Solana európai uniós külpolitikai főképviselő, Benita Ferrero-Waldner, az EU külügyi biztosa, Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Ban Ki-mun ENSZ-főtitkár részvételével. Teljes támogatásukról biztosították Abbászt, és mélységes aggodalmuknak adtak hangot a humanitárius helyzet miatt.

Az Arab Liga péntek este rendkívüli ülést kezdett Kairóban. A Hamász fegyveres sikerei miatt aggódó arab külügyminiszterek arról tanácskoznak, hogyan lehetne mégis politikai egyetértést kialakítani az egymással versengő palesztin mozgalmak között. A külügyminiszterek végül elítélték a Gázai övezetben elkövetett "bűncselekményeket", és "az incidensek előtti állapot visszaállítását" szorgalmazták. A miniszter hangsúlyozták, hogy tiszteletben kell tartani a Mahmúd Abbász elnök vezette Palesztin Hatóság nemzeti legitimitását és választott intézményeit, beleértve a törvényhozási tanácsot (parlamentet), amelyben a Hamász iszlamista szervezetnek van többsége.

Az egyiptomi kormány elítéli a Hamászt, amiért megragadta a hatalmat a Gázai övezetben és megakadályozta a legitim palesztin intézmények működését" - hangsúlyozza a Mena hivatalos egyiptomi hírügynökség által ismertetett közlemény. "Egyiptom nehezményezi, hogy a két fő szervezet, a Fatah és a Hamász nem tett eleget vállalt kötelezettségeinek és palesztin vért ontott ki" - teszi hozzá a közlemény, amely "a harcok azonnali beszüntetésére szólít fel".

A kvartett telefonos konferenciáját követően józanságra int Moszkva is. Az orosz külügyminisztérium közleményében rámutatott, a nemzetközi közösségnek, elsősorban a közel-keleti válságban közvetítő kvartettnek az a legfontosabb feladata, hogy segítse a palesztin belviszály megoldását a jelenlegi alkotmányos keretek között, tiszteletben tartva a palesztin nép demokratikus választását. Moszkva önmérsékletre és józanságra intette a palesztin feleket, leszögezve, hogy a válságot a politikai párbeszéd révén kell megoldani. 

Az iszlamista Hamász damaszkuszi száműzetésben élő vezetője időközben nyilatkozatában elismerte a palesztinok elnökeként a mérsékelt irányzatú Fatah mozgalomhoz tartozó Mahmúd Abbászt, és együtt akar vele működni, a palesztinok ügyét szolgálva. Háled Mesaal a szíriai fővárosban pénteken kijelentette: a Hamász nem akarta magához ragadni a Gázai övezetet, de rákényszerült erre a vészintézkedésre. "Ami történt Gázában, az vészintézkedés. Olyan állammal szemben kellett fellépnünk, amely mindenkire rá akart telepedni. ... Kényszerítve voltunk arra, hogy megtegyük ezt a vészintézkedést. Nem akartuk, de kénytelenek voltunk" - mondta. Mesaal azt kérte az Arab Ligától, hogy közvetítőként segítse elő a Hamász és Abbász közötti tárgyalásokat.

A gázai harcok következtében az elmúlt egy hét alatt 116-an vesztették életüket, 550-en pedig megsebesültek - közölte a Nemzetközi Vöröskereszt, kórházaktól és elsősegélynyújtó szolgálatoktól kapott adatok összesítése alapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Palesztin belháború: Fatahsztán és Hamásztán

Folytatódtak a palesztin belharcok a Gázai övezetben, életét vesztette a rivalizáló Fatah és a Hamász mozgalom hat újabb fegyverese, amivel 53-a nőtt a halálos áldozatok száma az utóbbi négy napban – közölték palesztin kórházi források.

Világ

Tűzszünetet kötött a Fatah és a Hamász

Új tűzszüneti megállapodás jött létre a Fatah és a Hamász palesztin szervezetek között - jelentette be szombaton Gázában egy magas beosztású palesztin illetékes.

Világ

Hamásztán lesz a Gázai övezetből?

Drámai helyzet alakult ki a palesztin területeken. Hihetetlen brutalitással dúl a polgárháború, a Hamász – ha külső beavatkozás nem történik – a Gázai övezetben egyeduralmat harcolhat ki magának. Abbasz az ENSZ-től kér nemzetközi csapatokat, hogy a rendet helyre tudják állítani. Izraelnek egyelőre esze ágában sincs beavatkozni.

MTI Világ

Újabb összecsapás tört ki a Hamász és a Fatah között

Újabb összecsapás tört ki a Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette Fatah és az iszlamista Hamász palesztin szervezetek fegyveresei között szombat este a Gázai övezet déli részében, ketten meghaltak és legalább harmincan - más források szerint 59-en - megsebesültek.

Világ

Hamász-vérengzés a Gázai övezetben

A Gázai övezetben a Hamász emberei elfoglalták a Biztonsági Szolgálat központját, a Palesztin Hatóság hatalmi szimbólumát. Hírügynökségi jelentések szerint a Fatah embereit az épületből az utcára vonszolják, és ott a helyszínen agyonlövik őket.