Az Európai Bizottság Magyarország ellen is eljárást kezdeményez

Az Európai Bizottság jogsértési eljárást indított szerdán 12 tagországgal - köztük Magyarországgal - szemben, mivel az energia-végfelhasználás hatékonyságáról és az energetikai szolgáltatásokról szóló tavalyi irányelv előírásai ellenére idén június 30-ig nem nyújtották be nemzeti energia-hatékonysági cselekvési tervüket.

  • MTI MTI
Az Európai Bizottság Magyarország ellen is eljárást kezdeményez
A cselekvési tervben a tagállamoknak be kell mutatniuk a 9 százalékos energiamegtakarítási célkitűzés 2016 végéig történő megvalósítására szolgáló nemzeti stratégiájukat, valamint azt, hogy miként teljesítik az irányelv néhány egyéb rendelkezését. Az eljárás Magyarország mellett Belgiummal, Észtországgal, Franciaországgal, Görögországgal, Lettországgal, Luxemburggal, Máltával, Portugáliával, Szlovákiával, Szlovéniával és Svédországgal szemben indult.

Ugyancsak szerdán jelentették be Brüsszelben, hogy a bizottság jogsértési eljárás megkezdéséről határozott 22 tagállammal - itt is köztük Magyarországgal - szemben, a belső piacra vonatkozó egyes irányelvek átültetésének elmulasztása miatt. 

Bulgária, Finnország, Hollandia, Litvánia és Szlovénia kivételével minden EU-tagország felszólító levelet kap, hogy ültesse át saját jogrendjébe a szakmai képesítésekről rendelkező uniós szabályok Bulgária és Románia csatlakozása miatti kiigazítását előíró irányelvet. Addig, amíg az irányelv nincs átültetve a nemzeti jogba, a bolgár és román képesítésekkel rendelkező szakembereknek fölöslegesen bürokratikus és lassú eljárásokat kell elviselniük ahhoz, hogy az Európai Unió területén való szabad munkavállalás jogával élhessenek.

A bizottság hivatalosan felszólítja továbbá a Cseh Köztársaságot, Olaszországot és Svédországot a társasági jogi irányelvnek, valamint Belgiumot a tőkekövetelményekről szóló irányelvnek az átültetésére. Ha a brüsszeli bizottság két hónapon belül nem kap kielégítő választ, az ügyet az Európai Bíróság elé utalhatja.

Az Európai Bizottság - ugyancsak szerdán úgy döntött, hogy indokolással ellátott véleményt küld 8 tagországnak - a Cseh Köztársaságnak, Magyarországnak, Lettországnak, Litvániának, Máltának, Lengyelországnak, Szlovákiának és Szlovéniának -, mert ezek a tagállamok csak saját állampolgáraik számára teszik lehetővé a közjegyzői tisztség betöltését és gyakorlását.

A Bizottság szerint ez az állampolgársági követelmény nem egyeztethető össze az EK-szerződésben biztosított letelepedési szabadsággal. A brüsszeli bizottság döntése értelmében figyelmeztetést kap 8 tagállam - Görögország, Olaszország, Litvánia, Luxemburg, Portugália, Románia, Szlovákia és Nagy-Britannia -, mert nem ültették át saját jogrendjükbe a közúti szállítással kapcsolatos - munka- és pihenési időt, valamint fordulatszámmérőt előíró - irányelvet.