szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Csádban gyermekrablás vádjával letartóztatott kilenc francia állampolgár ügyében magas szintű tárgyalások zajlanak és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök a Le Figaro jelentése szerint az újságírók elengedését szorgalmazza.

Míg eleinte a francia diplomácia a letartóztatott európai állampolgárok csádi bíróság elé állítása mellet foglalt állást, Sarkozy szerdán ígéretet tett arra, hogy meggyőzi csádi kollegáját az ártatlanság vélelmének fontosságáról.

A francia államfő telefonon arra kérte Idris Déby elnököt, hogy Csád engedje szabadon azt a három újságírót, akit a 103 gyermek Franciaországba szállítását megszervező civil szervezet hat munkatársával egyidejűleg tartóztattak le.

A francia külügyminisztérium közölte, hogy Líbia segítséget ajánlott fel a két ország közti közvetítésben, amit Franciaország megköszönt, de udvariasan elhárított azzal, hogy a tárgyalások már zajlanak közvetlenül N’Djamena és Párizs között.

A Zoé Bárkája francia humanitárius szervezet azt állította, hogy a szudáni Dárfúr tartományban pusztító polgárháború árváit kívánta franciaországi befogadó családokhoz szállítani. A szervezet hat tagját, három francia újságírót, valamint a 103 gyerek szállítását biztosító repülőgép hétfőnyi spanyol személyzetét a csádi Abéché repülőterén az indulás előtt vették őrizetbe, és ott emeltek vádat ellenük. Azóta bebizonyosodott, hogy a gyerekek többségének van családja és csádi falvakból származnak.

Sarkozy - aki az első pillanattól törvénytelennek és elfogadhatatlannak minősítette az akciót - különbséget kíván tenni a szervezet tagjai és a repülőgép legénysége, illetve az akcióról tudósító újságírók között.

A kényes diplomáciai helyzetben (Csád Franciaország egyik legfőbb szövetségese a térségben) a francia elnök az ellenzékhez és a szervezet ügyvédjeihez hasonlóan azt szeretné elérni, hogy az önkénteseket Franciaország és ne Csád állítsa bíróság elé. A csádi elnök kabinetfőnöke az RFI rádiónak a kérdés kapcsán jelezte: még nem született határozott álláspont arról, hol ítélik el a franciákat. Claude Guéant, a francia elnöki hivatal vezetője pedig elképzelhetőnek látja, hogy a "francia és a csádi igazságszolgáltatás párbeszédet folytasson arról, hogy végül melyikük foglalkozik az üggyel".

Franciaországban a Zoé Bárkája ellen külföldiek illegális tartózkodásának segítése miatt indult eljárás, amelyhez súlyosbító körülmény, hogy a külföldiek olyan kiskorúak, akiket családjuktól vagy megszokott környezetüktől kívántak eltávolítani. Ez a bűntény Franciaországban tíz év börtönbüntetéssel és 750 ezer eurós pénzbüntetéssel sújtható. Csádban húsz év kényszermunkával büntethetőek a gyermekrablással és abban bűnrészességgel vádolt európaiak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gyermekrablás vagy koncepciós per Csádban

Vádat emelt egy csádi bíróság tizenhat európai ellen hétfő este többek között amiatt, hogy állítólag gyermekeket próbáltak meg elrabolni az afrikai országból.

MTI Világ

Az UNICEF is tájékozódik a csádi „gyermekrablásról”

A humanitárius szervezetek „egyelőre nem tudják”, hogy a Zoé Bárkája-ügyben szereplő 103, Csádból elszállítandó gyermek valóban árva-e, s hogy honnan származik – közölte az ENSZ Gyermekalapjának, az UNICEF-nek a szóvivője.