Hurrikánná erősödött és szedi áldozatait a Noel

Hurrikánná erősödött péntekre a Noel trópusi vihar, miután kijutott az Atlanti-óceánra. A Karib-tenger országaiban végzett pusztításának, az áradásoknak, földcsuszamlásoknak már 115 halálos áldozatuk van, ebből 73 a Dominikai Köztársaságban, 40 pedig Haitin.

  • MTI MTI
Hurrikánná erősödött és szedi áldozatait a Noel

A vihar csütörtökön végigsöpört a Bahama-szigeteken és Kubán. A Dominikai Köztársaság hatóságai viszont már el tudtak jutni hajókon és helikoptereken az áradások és a sárlavinák által elszigetelt kis, távoli közösségekhez.

A Noel középpontja közép-európai idő szerint péntek délelőtt 10 órakor az észak-carolinai Hatteras-foktól 750 kilométerre délre volt, óránként 30 kilométeres sebességgel észak-északkelet felé tartott, és a következő 24 órában gyorsulni, illetve erősödni fog. Péntek délelőtt óránként 130 kilométeres sebességű szeleket szállított - közölte az amerikai hurrikánfigyelő központ.

A Noel eddigi 115 halálos áldozatával az idei év legpusztítóbb vihara az Atlanti-óceánon. Miatta Kubában 24 ezer, Dominikán pedig 62 ezer embert telepítettek ki otthonaikból. A szeptemberi Felix hurrikánnak 101 áldozata volt a Karib-tenger és Közép-Amerika országaiban.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.