Bírálták, de bevezették a német ujjlenyomatos útlevelet

Az ujjlenyomatot is tartalmazó útlevelet vezettek be Németországban csütörtöktől, az új úti dokumentumot azonban számos bírálat éri.

  • MTI MTI
Bírálták, de bevezették a német ujjlenyomatos útlevelet

Az úgynevezett e-útlevél elektronikus adatként tartalmazza a tulajdonos két mutatóujjáról levett ujjlenyomatokat, az adatot az útlevélben elhelyezett számítógépes chip tárolja. Azok, akik november 1-jén vagy azután igényeltek útlevelet, már e-útlevelet kapnak. A régi típusúakat folyamatosan cserélik le, az érvényesség lejártakor.

A hatóságok és a kormány szerint az új útlevelet lehetetlen hamisítani, a chip tartalmát csak az arra jogosultak tudják leolvasni, és segítségével megakadályozható, hogy a tulajdonoshoz külsőre hasonló személy használjon egy útlevelet. "Ezzel technikai előnybe kerültünk a bűnözőkkel szemben" - mondta Wolfgang Schäuble belügyminiszter.

Több szakértő és az ellenzék szerint viszont éppen attól lehet tartani, hogy bűnözők leolvashatják az adatokat és visszaélhetnek velük. "Csak idő kérdése", hogy a hackerek mikor zárkóznak fel - vélekedett a Szabad Demokrata Párt (FDP) szakpolitikusa, Gisela Piltz. A Nemzetközi Emberi Jogi Liga az információs önrendelkezési jog jelentős csorbulását látja az intézkedésben. Két éve az arcot profilból mutató fényképet is kell tartalmaznia a német útleveleknek, és van, aki szerint ez is elegendő a hasonlóság alapján elkövetett visszaélések megakadályozására, felesleges az ujjlenyomatot is tartalmaznia a dokumentumnak.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.