Chávez-ellenes tüntetők csaptak össze rendőrökkel Venezuelában

Ellenzéki tüntetők ezrei csaptak össze rohamrendőrökkel Venezuelában: a biztonsági erők könnygázt, vízágyút és gumilövedékeket is bevetettek a Hugo Chávez elnöknek kedvező alkotmányreform ellen tüntetők megfékezésére.

  • MTI MTI
Chávez-ellenes tüntetők csaptak össze rendőrökkel Venezuelában

A venezuelai fővárosban csütörtökön utcára vonuló ellenzéki diákok fákat gyújtottak fel, kövekkel, üvegekkel és fémrudakkal dobálták meg a biztonsági erőket. Szemtanúk szerint ez volt a legsúlyosabb, erőszakba torkolló megmozdulás azóta, hogy Chávez májusban bezáratta az utolsó ellenzéki tévécsatornát. Több tüntető megsérült, súlyos sérülésekről azonban nem érkeztek jelentések.

A tüntetők a tekintélyuralmi módszerekkel kormányzó Chávez elnöknek kedvező alkotmányreform miatti tiltakozásul vonultak utcára. Az ellenzéki képviselők nélkül működő caracasi törvényhozás pénteken többek között úgy tervezi módosítani az ország alkotmányát, hogy a rendőrség vádemelés nélkül bárkit őrizetbe vehessen, ha az államfő kihirdeti, hogy Venezuelában politikai válság van. A módosításokban, amelyeket decemberben népszavazáson kell megerősíteni, a tüntetők Chávez hatalmának növelését és azon ígéretének valóra váltását látják, hogy évtizedekig fog kormányozni.

Az olajbevételekből iskoláknak, kórházaknak nyújtott támogatások révén Chávez meglehetősen népszerű a szegény rétegek körében, ráadásul az alkotmánymódosítást megédesítendő a munkaidő csökkentésére is javaslatot tett az államfő. Megfigyelők szerint az elnök mindezek miatt könnyű győzelemre számíthat a népszavazáson.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.