A németek maradnak Afganisztánban, de távol a zavarostól

Az afgán rendőrség kiképzéséhez nyújtott német támogatás növelését ígérte Angela Merkel kancellár kabuli látogatásán, a német katonák tartós dél-afganisztáni bevetését azonban ismételten elutasította.

  • MTI MTI
A németek maradnak Afganisztánban, de távol a zavarostól

Hamid Karzai afgán elnökkel tartott találkozója után Merkel nem zárta ki ugyanakkor, hogy szükség esetén az ázsiai ország legkevésbé stabil, déli részén is segítséget nyújtson a NATO-parancsnokság alatt működő nemzetközi biztonsági erők (ISAF) kötelékében szolgálatot teljesítő német alakulat. "Németország Afganisztán északi részén vállalt kötelezettségeket, és úgy gondolom, hogy a legfontosabb ezeknek az erőfeszítéseknek a folytatása" - jelentette ki közös sajtóértekezletükön. "Ha a hadseregnek délen lesz szüksége segítségre, akkor természetesen délen fogunk segítséget nyújtani" - tette hozzá mintegy válaszul más NATO-tagországok felhívására, amelyben német katonák átvezénylését követelik a déli országrészbe, ahol - a keleti területek mellett - a tálib felkelők elleni harcok nagy része összpontosul.

Merkel kiemelte: Berlin új feladatot vállalt azzal, hogy hat Tornado típusú felderítő repülőgépet bocsátott az észak-atlanti szövetség által vezetett afganisztáni haderő rendelkezésére. Egyben kilátásba helyezte, hogy Németország növelni fogja az afgán rendőrség kiépítése érdekében kifejtett erőfeszítéseit, és megpróbál ehhez forrásokat elkülöníteni a 2008-as költségvetésben. Az afgán rendőrség korszerű kiképzésének 2001-től mostanáig Németország volt az első számú felelőse, és 2002 óta 74 millió eurót (107,4 millió dollárt) fordított a feladatra. Szerepét az idei évtől az Európai Unió vette át, a szükséges pénzeszközöket az Egyesült Államok biztosítja, amely egyedül idén csaknem 2,5 milliárd dollárt folyósított.

Karzai megköszönte Németországnak - "az afgánok egyik régi jó barátjának" - az évek óta tartó "önzetlen segítséget.

Merkel szombaton érkezett előre be nem jelentett látogatásra Afganisztánba, hogy személyesen mérje fel a német katonák helyzetét, három héttel azután, hogy a német parlament 2008 októberéig meghosszabbította küldetésük idejét. Az ISAF kötelékében mintegy 3000 fős német kontingens teljesít szolgálatot, többségük az észak-afganisztáni Mazari-Sarifban, az ország legbékésebb vidékén állomásozik. További 200 fős német elitegység harcol a Tartós Szabadság hadművelet keretében a terroristák ellen amerikai parancsnokság alatt.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.