Tömeges vízbefúlás Jemennél

Mintegy negyven ember - túlnyomórészt szomáliai - vesztette életét a héten az Ádeni-öbölben egy sikertelen átkelési kísérletben.

  • MTI MTI
Tömeges vízbefúlás Jemennél

A szerencsétlenül járt emberek a jemeni partok felé tartottak, de felborult az őket szállító rozoga lélekvesztő, és vízbe fulladtak. Kilencven társuk szerencsésen elérte ugyanakkor Jemen déli partjait - feltehetőleg egy másik vízi jármű fedélzetén, de pontosan nem lehet tudni.

Szomáliaiak tömegei kísérlik meg a kockázatos átkelést az utóbbi időkben, hogy elmeneküljenek a hazájukban dúló véres harcok elől. (Az ENSZ által is támogatott ideiglenes kormány vív élethalálharcot az afrikai országban iszlamista fegyveresekkel.) Az átkelést szervező embercsempészek gyakran cserben hagyják a menekülőket, sőt az is előfordul, hogy megtámadják, kifosztják, majd az öböl cápaveszélyes vízébe hajítják őket. A csempészek által használt silány vízi alkalmatosságokat gyakran éri baleset az öböl vizein.

Az ENSZ menekültügyi főbiztosának hivatala szerint az idén már több mint tízezer menekült érkezett Jemenbe az Ádeni-öblön át. 439 bevándorolni szándékozó vesztette életét, 489 pedig eltűnt az átkelés közben.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.