Iraki-török egységfront a kurd PKK ellen

Az iraki kormány megkezdte azon tervének a végrehajtását, amelynek célja, hogy lehetetlenné tegye az ország északi részén a törökországi kurdok szakadár szervezetének nyújtott logisztikai támogatást.

  • MTI MTI
Iraki-török egységfront a kurd PKK ellen

Ali al-Dabag kormányszóvivő Isztambulban beszélt erről újságíróknak az Irak jövőjéről tartott nemzetközi konferencia helyszínén. Mint elmondta, az intézkedések minden olyan, Irakban tartózkodó személyre kiterjednek, akiről feltételezik, hogy a Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) embere. Nem közölt részleteket az intézkedések mibenlétéről, de amikor újságírók megkérdezték tőle, elképzelhető-e, hogy iraki katonai akciót indítanak a PKK Észak-Irakban megbúvó erői ellen, a szóvivő ezt az eshetőséget sem zárta ki.
 
Közben az észak-iraki kurd regionális hatóságok bezáratták egy PKK-val rokonszenvező helyi párt irodáit. Maszúd Barzaninak, a kurd autonóm régió elnökének hivatala jelentette be a Kurdisztáni Demokratikus Megoldás Pártja elleni fellépést, azzal indokolva a dolgot, hogy a szervezet nem kért működési engedélyt.

Condoleezza Rice amerikai, Ali Babacan török és Hosjar Zebari iraki külügyminiszter kevéssel e bejelentések előtt a kurd szakadárok okozta veszély elhárításáról tárgyalt Isztambulban, a nemzetközi konferencia szünetében. Semmit sem közöltek az összejövetel után az elhangzottakról, így az sem tudható, hogy az iraki intézkedések bejelentése a hármas találkozó eredményeként történt-e. Kevéssel korábban Recep Tayyip Erdogan török kormányfő határozott intézkedéseket követelt Iraktól a "terrorista csoportok" (a PKK osztagai) ellen az isztambuli konferenciát megnyitó beszédében.
 
Törökország azzal fenyegette Bagdadot az utóbbi napokban-hetekben, hogy hadserege bevonul Irak északi részére, és maga számolja fel a PKK ottani bázisait. Ankara szerint ugyanis a bagdadi kormány és az Irakban állomásozó amerikai katonai erők nem tesznek semmit a szakadár szervezet ellen, miközben az észak-iraki kurdok még támogatják is, fegyverekkel és lőszerrel látják el a török területre át- meg átcsapó, török katonákat és rendőröket gyilkoló kurd fegyvereseket.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.