Megfogyatkoztak a grúz elnök ellen tüntetők

Mihail Szaakasvili grúz elnök azonnali lemondását követelték az egyesült ellenzék szervezte tbiliszi tüntetésen.

  • MTI MTI
Megfogyatkoztak a grúz elnök ellen tüntetők

A pénteken becslések szerint százezernél is több résztvevővel megkezdett tüntetéssorozat szombati folytatásán az ellenzéki pártok vezetői bejelentették az addigra összegyűlt mintegy tízezer embernek, hogy úgy határoztak, a továbbiakban egyetlen követelést támasztanak: Szaakasvili elnök mondjon le. A közlést hatalmas tapsvihar fogadta.

A pénteki megmozduláson azt követelték, hogy az elnök javaslatára jövő őszre halasztott választásokat időben, vagyis 2008 tavaszán tartsák meg, dolgozzák át a választási törvényt, és engedjék szabadon a politikai foglyokat. Szombaton elhangzottak radikális lépésekre szólító felhívások is néhány ellenzéki vezető részéről, mások azonban ellenezték ezeket.
 
Az orosz Interfax hírügynökség független grúziai megfigyelőket idézve úgy vélte, az ellenzéknek jelenleg az a gondja: szombaton nem gyűlt össze elég ember ahhoz, hogy ténylegesen nyomást gyakoroljanak a hatalomra. S ennek a fő oka az, hogy pénteken nem követelték Szaakasvili távozását, holott a legtöbb ember ezért vett részt a megmozduláson. Így szombaton a szónokok folyamatosan hívták az embereket a tüntetésre azzal, hogy akkor látnak majd cselekvéshez, ha legalább annyian lesznek, mint előző nap.

Közben az Imedi független televízió - amelyet néhány napja megvett Rupert Murdoch médiabirodalma - folyamatosan közvetítette a tüntetés eseményeit, de szombaton délután bejelentette, hogy érthetetlen okból Grúzia több térségében nem vehető az adása.

A grúz fővárosban egyébként a legkülönfélébb híresztelések terjedtek, s ezeket a szónokok folyamatosan elmondták a tüntetőknek is. Például azt, hogy a rendőrség állítólag készül megrohamozni az Imedi televízió székházát, s hogy úgy tudják, a különleges egységek a tüntetés közelében készülődnek a megmozdulás erőszakos szétverésére. 

Bejelentették, hogy az ország északi részéből autóbuszon érkezők, akiket a NATO tájékoztatási központjának koncertjére hoztak a fővárosba, otthagyták a hangversenyt és csatlakoztak a tüntetőkhöz. Megjelent a téren a grúz könnyűzene néhány csillaga is, akiknek az említett koncerten kellett volna fellépni. Mindezek ellenére a tüntetők létszáma szombaton kora este sem volt sokkal több tízezer főnél.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.