Ezt erősítette meg hétfőn - a koalíciós bizottság éjszakába nyúló tanácskozása után - Angela Merkel kancellár, a konzervatív Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke, aki a szociáldemokratákkal folytatott egyeztetést sikeresnek nevezte. Merkel szerint a koalíciós partnerek egyetértettek abban, hogy nem térnek le a konszolidáció útjáról.
A kancellár, aki a koalíciós egyeztetés előtt egyfajta ultimátumot intézett a szociáldemokratákhoz a reformok folytatása érdekében, ezúttal elégedetten nyilatkozott. A CDU elnökségi ülése előtt Merkel úgy értékelte: a nagykoalíció az elmúlt két évben mindenekelőtt a munkanélküliség csökkentése terén jelentős sikereket ért el, s hasonlóan sikeres volt az államháztartás szanálását illetően is. Ezeket az eredményeket nem szabad kockáztatni, s ebben a koalíciós pártok a mostani egyeztetés során egyetértettek.
Merkel ugyanakkor némi kompromisszumkészséget is jelzett a konzervatívok korábbi álláspontjához képest, utalva a szociáldemokraták két fő követelésére: a munkanélküli segély időtartamának - bizonyos kor fölötti - meghosszabbítására, valamint a minimálbér - egyes szakmákban történő - bevezetésére. A részletek kidolgozása azonban még hátra van - jelentette ki a német kancellár.
Hasonlóan nyilatkozott a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke is. Kurt Beck úgy értékelte, hogy szinte valamennyi megvitatott témában előrelépés történt, s megerősítette, hogy a tárgyalásokat folytatják.
Peter Struck, a szociáldemokraták parlamenti frakcióvezetője egy reggeli televíziós nyilatkozatban ugyanakkor kijelentette, hogy a vitás kérdések többségét nem sikerült rendezni. Miközben az SPD "inkább az emberekkel törődik, a CDU a gazdasághoz való erősebb kötődésre helyezi a fő hangsúlyt". Mindennek ellenére a nagykoalíció megbízatásának lejártáig, 2009 őszéig mindenképp fennmarad - hangoztatta a szociáldemokrata politikus.
Az elmúlt napok rendkívül éles koalíciós feszültségét az SPD hamburgi kongresszusán született, a koalíció részéről nagyobb szociális érzékenységet követelő határozatok váltották ki. Ezeket a konzervatívok letérésként értékelték a szükséges gazdasági reformok útjáról, s a szociáldemokratákat a koalíciós kötelezettségvállalások megszegésével, illetve populizmussal vádolták.