Megkezdődött az oroszországi elnökválasztás

Megkezdődött a március 2-re kitűzött orosz elnökválasztás: az Altaj hegység nehezen hozzáférhető területein, a kínai és a mongóliai határon szolgálatot teljesítő határőrök adhatják le elsőként voksukat.

  • MTI MTI
Megkezdődött az oroszországi elnökválasztás

Péntektől az Oroszországi Föderáció 28 régiójában 276 távoli és/vagy nehezen megközelíthető területen összesen 2 ezer választókörzetben lesz mód az előre hozott szavazásra, 140-150  ezer választópolgár adhatja le szavazatát március 1-ig. 
 
Az előzetes szavazás megszervezése és lebonyolítása mintegy 700 millió forintnak megfelelő összeget emészt fel, amennyiben egy fordulóban választják meg az elnököt, ha második fordulóra is szükség lesz, a költség megduplázódik - mondták el korábban a Központi Választási Bizottságnál. 
 
Előre leadhatják szavazataikat a külföldön lévő orosz állampolgárok is: a külföldi választási körzeteket a választási bizottság jelölte ki főleg a nagykövetségek és a konzulátusok székhelyén. Február 29-én 12 muzulmán országban nyílnak meg a szavazóhelyiségek, Mauritániában március 1-én, Grúziában és Indiában február 27-től lehet voksolni. 
 
Az orosz választási bizottság összesen mintegy 60 ezer külföldön lévő állampolgár szavazatára számít. Az előzetes voksolás lehetősége a tengereken lévő hajók legénységének is kijár. 
 
A lehetőség igénybevételéről a helyi választási bizottságok döntenek. Így például Csecsenföldön a helyi bizottság úgy döntött, hogy több határőr- és egyéb egységnek engedélyezi az előzetes szavazást, mivel ezek az elnökválasztás napján szolgálatban lesznek.