Büntetőeljárás a Beszlán hangja bizottság néhány tagja ellen

Büntetőeljárást indítottak a Beszlán hangja elnevezésű társadalmi szervezet néhány tagja ellen verekedés, valamint hatósági személy megsértése és bántalmazása vádjával.

  • MTI MTI
Büntetőeljárás a Beszlán hangja bizottság néhány tagja ellen

A szervezet az észak-oszétiai Beszlan kisváros iskolája ellen elkövetett terrorista akció során, egyesek szerint főleg a szabadító akció következtében életüket vesztő gyerek hozzátartozóit tömöríti. A Beszlan hangja  kitartóan hangoztatja: máig nem derült ki, ki a vétkes abban, hogy az iskolában 331 ember, s köztük 186 gyerek vesztette életét. Az incidens, amely miatt most vádat emeltek a szervezet néhány tagja ellen, február 8-án történt. Ekkor egy bíróság tárgyalta néhány tag keresetét, hogy nyilvánítsanak érvénytelennek a szervezet közgyűléséről készült jegyzőkönyv egy példányát, amelyben az állt, hogy határozat született a jelenlegi vezetés alatti tevékenység beszüntetéséről. 
 
A keresetet benyújtó asszonyok a vád szerint nem voltak elégedettek a bíróság döntésével, és megvertek nyolc bírósági őrt és egy bírót. Ella Keszajeva, a szervezet társelnöke és a Beszlan hangja ellen már korábban is indult eljárás: néhány hónapja egy táblát állítottak fel, amely a romba dőlt iskola felé mutatott a következő felirattal: "Putyin irányvonala".  Akkor útjelző tábla jogosulatlan felállítása miatt indult eljárás ellenük. Az orosz jogvédők szerint a szervezetet politikai indítékból üldözik. "Mindez azért történik, mert a Beszlan hangja mindent elkövet, hogy ne engedje lezárni a nyomozást, amelynek ki kellene deríteni, mi okozta valójában ennyi ember, s köztük ennyi gyerek halálát. Ezért harcolnak ezek ellen a gyermeküket elvesztett szerencsétlen asszonyok ellen adminisztratív eszközökkel, az állam és a bírósági rendszer eszközeit felhasználva" - mondta Ljudmilla Alekszejeva, a Moszkvai Helsinki Csoport vezetője. 
 
A szervezet kérte már George W. Bush amerikai elnök segítségét, hogy bocsássa rendelkezésre a terrorakció idején műholdról készült felvételeket, de beadvánnyal fordult többek között az Európai Parlamenthez és az Európa Tanácshoz is. Még 2006-ban életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték a 28 éves Nurpasi Kulajevet, akit a hatóságok a beszlani általános iskola elleni akció egyetlen túlélő terroristájaként tartanak nyilván, de a Beszlan hangja kitartóan vitatja a vizsgálatok hivatalos eredményét, s állítja, hogy több terrorista is túlélte a 2004. szeptemberi támadást.