szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A csernobili tiltott zóna kulturális örökségét bemutató múzeum megnyitását tervezi még az idei évben az Ukrán Rendkívüli Helyzetek Minisztériuma.

Csernobil kisértetváros. Az emberi hiba emlékműve
© Greenpeace
A csernobili tárlat megnyitásához már meglehetősen érdekes anyag gyűlt össze, így jelenleg annak lehetőségét vizsgáljuk, hogy a múzeum mind a tiltott övezetben, mind Kijevben működhessen – közölte Volodimir Sandra, az ukrán rendkívüli helyzetek minisztere kijevi sajtókonferenciáján. A tervvel kapcsolatban a tárcavezető elmondta, hogy az irányítása alá tartozó minisztérium felel a kulturális örökség megőrzéséért, beleértve a katasztrófák helyszíneit is.

Újságírói kérdésre válaszolva a miniszter kifejtette: ahhoz, hogy a csernobili tiltott zónát szervezett keretek közt turisták is felkereshessék, még nagy munkát kell elvégezni, mivel a dolognak léteznek bizonyos kockázatai. Egyebek mellett biztonságos útvonalakat kell kijelölni, a kirándulást szervező utazási irodának pedig alaposan meg kell terveznie az utaztatást, annak tudatában, hogy teljes egészében felel a vendégeiért - tette hozzá. Mint mondta, az ilyen kirándulásokhoz speciális utasítást is ki kell dolgozni.

Az embereknek fel kell keresniük a Csernobil körülihez hasonló övezeteket, mert azok az „emberi hiba mementói” – hangoztatta a miniszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Ukrajnában több százan emlékeztek Csernobilra

Égő gyertyákkal és vörös szegfűkkel a kezükben több százan emlékeztek meg szerdára virradó éjjel az ukrajnai Szlavutics városában a csernobili atomkatasztrófa huszadik évfordulójáról.

hvg.hu Tech

Sugárzás táplálja a Csernobilban felfedezett gombafajt

Robotok gyűjtötték be az erősen sugárzó csernobili reaktor faláról azt a különös, fekete gombát, amely látszólag nem zavartatja magát a radioaktivitás miatt. A tudósok szerint a hasonló fajok egy nap hatékony táplálékforrást jelenthetnek az űrhajósok számára.

Folk György (hvg.hu) Világ

Csernobil következményei még ma is beláthatatlanok

Két évtizeddel az eddigi legnagyobb polgári nukleáris katasztrófa után, a témában több a bizonytalanság mint valaha, így sem a sugárzás környezetre gyakorolt hosszú távú hatását, sem egészségügyi kockázatát, de még az áldozatok valódi számát illetően sincs egyetértés a szakértők közt.

Vélemény

Miért zároltak a magyar Csernobil-akták?

A morális rendszerváltás nem zárható le a “Csernobil-akták” teljes körű nyilvánossága nélkül, ám a dokumentumok szereplői még köztünk vannak. Szükség lenne a zárlat feloldására, a magyar társadalomnak joga van megtudni, kik a felelősök a világtörténelem legsúlyosabb békeidős nukleáris katasztrófájának itthoni kezeléséért.

MTI Tech

Boltív Csernobil fölött

Új, biztonságos védőpajzs és nukleárishulladék-tároló épül a csernobili atomerőműnél, közölte hétfőn a finanszírozást összehangoló londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).

MTI Itthon

Péterfalvi: ki kell adni a csernobili vizsgálati eredményeket

Ki kell adni azokat az anyagokat, amelyek akkor keletkeztek, amikor 1986 májusában Budapesten a csernobili katasztrófa után emberek százait vizsgálták meg, milyen mértékű sugárzást kaptak - mondta Péterfalvi Attila egy televíziós műsorban.

Bari Máriusz Tech

Megmenthette volna Csernobilt

Orosz tudósok egy csoportja azt állítja, újszerű ásványra leltek az Északi-sarkkörön, a Kibinszkij-hegységben. A lelet, amelyet egyelőre csak 24-7 néven emlegetnek, képes a folyékony nukleáris hulladék radioaktív sugárzását elnyelni. Mások szerint ez egyáltalán nem újdonság.

Világ

Szilveszter Csernobilban és last minute Irakba

Sugárszennyezett gyalog galopp, szevasztopoli repesztgyűjtögetés és cunami áldozatok háttérképnek – a katasztrófaturizmus nem újkeletű dolog. Most épp a tűzvész sújtotta Kalifornia lehet a tragédiákra éhes utazók úticélja. De hova utazhatnak még?

MTI Tech

A csernobili madarak kevésbé sugárzó helyeken fészkelnek

A madarak felismerik a sugárfertőzött helyeket. Az ukrajnai Csernobil környékén fészkelő madarak szokásairól készített tanulmány szerint a kormos légykapók és a széncinegék olyan fészkelési helyeket kerestek, amelyeknek csekély volt a sugárterhelése.