Gyilkolás, lövöldözés közepette zajlik a macedóniai választás

Egy halott és legalább három sebesült volt a mérlege a káosz felé tartó macedóniai parlamenti választásnak vasárnap kora délután.

  • MTI MTI
Gyilkolás, lövöldözés közepette zajlik a macedóniai választás

Az első lövések délelőtt tíz óra tájban dördültek el a Szkopjéhoz közeli Aracinovo faluban, s az összetűzés egyik sebesültje a kórházban belehalt sérüléseibe - közölte Ermira Mehmeti, a Demokratikus Unió az Integrációért (DUI) nevű párt, a legnagyobb albán párt szóvivője. Az illetőt a különleges rendőri alakulatokkal való összetűzés során érte találat.

A lövöldözést az váltotta ki, hogy fegyveres albánok egy csoportja randalírozni kezdett, mert egy társuknak nem engedélyezték, hogy több ember nevében szavazzon. Ugyancsak Aracinovóban három ember sebesült meg egy másik lövöldözésben. A településen 8 szavazókörben felfüggesztették a voksolást. Macedónia albánok lakta körzeteiben már húszhoz közelít azoknak a köröknek a száma, ahol különböző okokból leállt a választás. 

A helyzet zavaros, az eseményekről szóló beszámolók ellentmondásosak és sokban különböznek egymástól. A DUI részéről olyan közlés is elhangzott, hogy a halálos sebesülés vétlen pártaktivisták elleni rendőri támadás következménye. Ermira Mehmeti szerint lövöldözés volt a DUI szkopjei székházánál, s az épületben tartózkodóknak a pincében kellett menedéket keresniük. A hírt más forrásból nem erősítették meg.

 

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.