Magyar vita a végsőkig

Bukarestben és Kolozsvárott a demokrata-liberálisok győztek az első fordulóban - írja a Népszabadság.

  • unknown unknown
Magyar vita a végsőkig
Bukarestben és Kolozsvárott is a Demokrata-Liberális Párt diadalát hozták a romániai helyhatósági választások. A két rivális magyar párt kampánycsendsértéssel vádolja egymást, míg Marosvásárhelyen választási csalási próbálkozásokra lehetett következtetni.

A CCSB közvélemény-kutató intézet exit poll felmérése szerint a Bukarest főpolgármesteri tisztségéért folytatott versenyben az első helyen Vasile Blaga, a Demokrata-Liberális Párt (D-LP) jelöltje végzett a szavazatok 33 százalékával (másik exit poll szerint 31,5-del). Második lett Sorin Oprescu, a Szociáldemokrata Párt (SZDP) volt politikusa, aki párton belüli viták miatt függetlenként indult, s aki 30 százalékot szerzett.

Két hét múlva a második fordulóban kettejük között kell majd a bukarestieknek választaniuk. A bukaresti fővárosi tanácsban a D-LP 39, az SZDP 25, az NLP 15, az Új Generáció Kereszténydemokrata Pártja pedig 5 százalékot ért el. Nem jutott be a fõvárosi önkormányzatba a Nagy-Románia Párt és a Konzervatív Párt (egyaránt 3 százalék), valamint a Nemzeti Kezdeményezés Pártja (4 százalék). Kolozsváron a polgármesteri tisztséget az első fordulóban megnyerte Emil Boc, a D-LP jelöltje, aki az elmúlt négy évben is vezette a várost, a leadott szavazatok 75,6 százalékával. Az RMDSZ-es László Attilát az exit poll felmérések 8,2 százalékra tették, miközben Gheorghe Funar mindössze 3,5 százalékot kapott.

(Népszabadság)
A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.