szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) tagállamai kötelezettséget vállalnak, hogy 2015-re a mostani élelmiszerválság ellenére felére csökkentik az éhezők számát a világon - egyebek között ezt tartalmazza az a zárónyilatkozat, amelyet a szervezet római találkozóján fogadtak el csütörtök este.

A FAO főigazgatója, Jacques Diouf kedden még azt jelentette ki, hogy a jelenlegi tendenciák mellett ezt a célt 2015 helyett csak 2150-re lehet majd teljesíteni. A tárgyalásokhoz közel álló forrás szerint a zárónyilatkozat azt is leszögezi, hogy az élelmiszert nem szabad politikai nyomásgyakorlási módszerként alkalmazni. 

Bár a hosszas egyeztetések után elfogadott nyilatkozat teljes tartalmát csak ezt követően hozzák majd nyilvánosságra, a tanácskozás több résztvevője a létrejött egyezséget eleve túl kompromisszumosnak, "minimális szövegnek" minősítette. Franco Frattini olasz külügyminiszter például azt mondta, hogy a zárónyilatkozat "a várakozásokhoz képest kiábrándító".

Jacques Diouf bejelentette, hogy a római találkozón több mint 6,5 milliárd dollárnyi felajánlás született az éhezés és a szegénység elleni küzdelem segítésére. A világban mintegy 850 millió ember szenved alultápláltságban, s a jelenlegi élelmiszerválság további 100 milliót veszélyeztet. 

A FAO-tanácskozás résztvevői sürgetik a nemzetközi közösséget, hogy folytassa erőfeszítéseit az agrártermékek nemzetközi kereskedelmének liberalizálására, méghozzá a kereskedelmet korlátozó akadályok csökkentésével, s a piac torzulását okozó politikák megváltoztatásával. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár egyébként a tanácskozás első napján, kedden maga is bírálta a "más országokat elszegényítő" kereskedelmi politikákat. 

A bioüzemanyagok kényes kérdésében (sokan ugyanis ezen üzemanyagtípus növekvő felhasználását mondják a jelenlegi élelmiszerválság egyik okának) a FAO-tanácskozás óvatosan foglalt állást, s mindössze a kérdés további, behatóbb tanulmányozását kérte. A génmódosított termékek felhasználásának szintén sok vitát kiváltó kérdése pedig be sem került a zárónyilatkozatba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Válaszolnia kell az EU-nak az élelmiszerárak emelkedésére

Rövid távú intézkedések mellett az Európai Uniónak a mezőgazdasági ellátás fokozására és az élelmiszer-biztonság javítására irányuló középtávú kezdeményezésekkel is válaszolnia kell az élelmiszerárak nemzetközi emelkedésére – emelte ki a témáról keddi strasbourgi ülésén elfogadott állásfoglalásában az Európai Bizottság.

MTI Gazdaság

Ezermilliárd dollárt költ a világ élelmiszerimportra

Az idén a világnak körülbelül ezer milliárd dollárt kell költenie élelmiszerek importjára, a kiadások többsége a fejlődő országokat terheli, az idén globálisan 40 százalékot elérő élelmiszerár-infláció sokkal jobban sújtja majd őket, mint a fejlett államokat.

MTI Gazdaság

Meddig nőhetnek az élelmiszerárak?

Míg 1974-2005 között az élelmiszerárak reálértéken 75 százalékkal csökkentek, addig a 2005-öt követő három évben 75 százalékkal növekedtek - mondta Kiss Judit, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Világgazdasági Kutatóintézetének (VKI) kutatási (tudományos) igazgatója.

MTI Gazdaság

Még legalább 10 évig maradnak a magas élelmiszerárak

Még legalább tíz évig a jelenlegi válság előtti szint felett maradnak a globális élelmiszerárak, még akkor is, ha némiképp csökkenni fognak a jelenlegi rekordokhoz képest – áll az OECD és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által készített közös jelentésben, amit a két szervezet a jövő héten Rómában tartandó világélelmezési találkozóra készített.

MTI Gazdaság

FAO: túl sok élelmiszert és vizet pazarlunk

Miközben a világ számos részén komoly élelmiszerellátási problémák vannak, óriási méreteket ölt a pazarlás, állapította meg elemzésében az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Newsweek: biotechnológia kontra élelmiszerválság

Ha a jelenlegi élelmiszerválságra már nem nyújthatnak is megoldást a genetikailag módosított élelmiszerek, a biotechnológia a jövőben talán gátat vethet egy hasonló krízisnek – írta a Newsweek című amerikai hetilap a római FAO-tanácskozáshoz igazítva cikkét a szűkössé vált s ezért megdrágult alapvető élelmiszerekről.