Szingapúrban nyilvános büntetés jár szemetelőknek

Szingapúr mától nyilvánosan bünteti az utcán szemetelőket, méghozzá úgy, hogy a renitenseket rikító narancssárga kukásöltözékbe bújtatva szemétszedésre kényszeríti a forgalmas városrészeken.

  • MTI MTI
Szingapúrban nyilvános büntetés jár szemetelőknek

Az intézkedés a városállam tisztaságáért indított kampány részét képezi. A szabálysértők leleplezését segíti, hogy külön ebből a célból rendőrök járőröznek majd azokon a helyeken, ahol a polgárok a legtöbbet szemetelnek, és ahol a legújabb és legnagyobb konténerek találhatók. 

"Továbbra is keményen fel fogunk lépni az antiszociális magatartással szemben, és egyúttal javítani fogjuk a város szemetesekkel, konténerekkel való ellátottságát" - mondta el Andrew Tan, a szingapúri Nemzeti Környezetvédelmi Iroda vezetője. "A város elmúlt években tapasztalt fejlődése ellenére a szemetelés továbbra is probléma maradt" - tette hozzá Tan. 

Az intézkedést azok ellen foganatosítják, akiket legalább két alkalommal rajtakapnak azon, hogy nyilvános helyen hulladékot dobnak el. A városállam kormánya bízik benne, hogy a nyilvános megszégyenítés, azaz a közterületek vagy a buszállomások takarítása, elrettentésül szolgál majd a szingapúriaknak, és arra ösztönzi őket, hogy a megfelelő helyre dobálják a hulladékot.

A hatóságok által kilátásba helyezett másik intézkedés a szemetelésért kirótt pénzbírság drasztikus növelése, amely akár a 3500 dollárt, vagyis a 840 ezer forintot is elérheti. Eddig a büntetés mértéke ennek csupán töredéke volt: 141 és 212 dollár, azaz 30-50 ezer forint között mozgott, és nem jelentett túl nagy visszatartó erőt. 

A szemetelők ellen foganatosított intézkedéscsomag egy tavaly 4462 ember bevonásával készült felmérés eredménye. A vizsgálat kiderítette, hogy a járókelők elsősorban kuka hiányában "kényszerülnek" szemetelésre, de a lustaság és a már berögződött szokások is hozzájárulnak ahhoz, hogy a hulladék az utcán landoljon. 

Az elmúlt öt évben szemetelés miatt megbírságolt emberek több mint 90 százaléka a cigarettacsikket hajította el. A város tisztasága ellen vétkezők száma ugyanebben az időszakban 3819-ről 41392-re ugrott meg.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.