szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Algériában a légkör rendkívül feszült, de legalább egy-két feltétel még hiányzik ahhoz, hogy azt lehessen mondani: ezt az országot is elérte az arab világon végigsöprő, a kormányzatokat megbuktató dominóeffektus - mondta az MTI-nek telefonon adott hétfői interjújában Püspök László, Magyarország algériai nagykövete.

A diplomata szerint Algéria egy bizonyos szemszögből különálló eset. Az országnak az óriási gázbevételei miatt - amelyek egyes becslések szerint évi 150 milliárd dollárt tesznek ki - rendkívüli pénzügyi lehetőségei vannak a fejlesztési programokra, s a gazdasági fejlődés üteme is meglehetősen magas, nagyjából 4 százalékos. Egy nagy "baj" van, hogy az ország lakosságának abszolút többsége fiatal.

Az összes munkanélküli 55 százaléka 35 év alatti, az összes lakos 42 százaléka 30 év alatti, és az ifjúság az, amelyik szociálisan lázong, mert nincs elég munkalehetőség, mert elég gyenge az oktatási rendszer, a szakemberképzés. S mivel az országban nagyon gyorsan nő a lakosság száma, ez azt jelenti, hogy az embereknek rettenetesen súlyos lakásproblémáik vannak. "Magyarán a fiatalság akkor sem tud kitörni a szülői-nagyszülői együttélésből, ha akarna, mert nincs hova" - mondja a nagykövet, aki szerint ezekből az elégedetlenségekből, ha összeadódnak, már kialakul egy olyan, utcai feszültséggé fajuló helyzet, mint amit most Algériában és Algírban látni. "Viszont egyelőre a kormánynak megvannak a pénzügyi eszközei ahhoz, hogy igyekezzen orvosolni a követeléseket, így a lakáshelyzettel kapcsolatosan, az élelmiszerárakkal, a munkahelyteremtéssel és még sorolhatnám" - tette hozzá Püspök László.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!