szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Irakhoz hasonló "katasztrofális sikernek" bizonyulhat a külföldi katonai beavatkozással elősegített líbiai hatalmi váltás - vélekedtek legújabb helyzetértékelésükben az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport stratégiai elemzői.

A Barclays Capital szakértői szerint - akik heti globális nyersolajpiaci áttekintésükbe szőtték bele politikai elemzésüket a Kadhafi-rezsim bukása után előállt helyzetről - "még most sem tűnik megválaszoltnak" az a kérdés, hogy pontosan kik is a líbiai felkelők, és milyen végső célkitűzéseik vannak. A ház szerint az már látszik, hogy e célok egymással versengenek, sőt esetleg egymást kölcsönösen ki is zárják.

Ebben a helyzetben washingtoni és NATO-körökben ismét előkerült a "katasztrofális siker" kifejezés, amelyet először az iraki invázió után kialakult hatalmi űr következményeire használtak, és most ugyanilyen összefüggésben emlegetik Líbiával kapcsolatban - áll az elemzésben. A Barclays Capital szerint a felkelő erők vezetésének nincs egyértelműen körvonalazódó politikai szerkezete, sem olyan közös tényező, amely e vezetést összetartaná. A külföldi kormányok és a "derűlátóbb olajpiaci elemzők" szinte kizárólag a vezetés egy nyugatiasabb, liberálisnak tűnő frakciójára összpontosítják figyelmüket, ám ez nagyon hasonlít ahhoz, ami az iraki invázió előtt és közvetlenül utána történt.

Líbiában ugyanis e liberális csoporton túl más hangok és hangsúlyok is léteznek, olyanok, amelyek "már nem annyira igazodnak a külső érdekekhez": különböző törzsek, kelet-nyugati megosztottság, a régi rezsim "viszonylag kevéssé reformált elemei", emellett olyan keményvonalas csoportok is, amelyek sokkal erőteljesebbnek tűnnek, mint ahogy azt a külföldi hatalmak eddig "felismerték vagy elismerték" - áll a Barclays Capital londoni stratégiai elemzőinek új helyzetértékelésében.

A cég szerint Líbián belül több törésvonal mentén is jelentős feszültségek halmozódnak, azonban nincs semmiféle olyan hivatalos fegyveres erő, amely képes lenne fenntartani a rendet, és nincs jelen olyan külső erő sem, amely megkísérelhetné a "stabilitáshoz legalább hasonlító" helyzet megteremtését, amíg a belső intézményrendszer ki nem épül.

A londoni bankcsoport politikai stratégái szerint azonban a legfontosabb probléma az, hogy eddig nem került elő "egy Mandela-szerű figura" - a cég elemzői ezzel Nelson Mandelára, az apartheidrendszer bukása utáni első dél-afrikai elnökre utaltak -, és általában sincs senki, aki annyira erős, vagy olyan széles támogatottságú lenne, hogy felsorakoztathatná maga mögött az országot.

A "katasztrofális siker" kifejezés újbóli használatával a diplomaták annak a félelmüknek adnak kifejezést, hogy a kialakult politikai űrben elhúzódó hatalmi harcok kezdődhetnek. Ez nehézzé, ha nem éppen lehetetlenné tenné az ország kormányzását, ami jelentősen lassíthatja, sőt le is állíthatja a külföldi cégek tevékenységének újrakezdését, és így a tőkebeáramlást a líbiai olajiparba - áll a Barclays Capital elemzésében.

A cég szakértői közölték, hogy mindent egybevetve borúlátó módon ítélik meg a líbiai nemzetépítés várható ütemét, és ezért szerintük "kínlódással teli folyamat lesz" a líbiai nyersolajtermelés visszaállítása a korábbi szintre.

További híreink Líbiáról itt!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!