szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy többséggel fogadta el szerdán az Európai Parlament (EP) a bűncselekmények áldozatainak védelméről szóló irányelvet.

Az áldozatok jogait megerősítő jogszabály elfogadását az Európai Bizottság is üdvözölte, mint olyan intézkedést, amely évente 75 millió ember jogi helyzetén javít szerte az Európai Unióban.

"Ez történelmi lépés és egyben erős jel is, amely azt mutatja, hogy Európa érvényt szerez a polgárok jogainak. Az áldozatok szenvedését nem lehet meg nem történtté tenni, nem lehet visszaadni, amit vagy akit elvesztettek, de mérsékelhetjük megpróbáltatásaikat. A célunk az, hogy az áldozatokkal első helyen foglalkozzunk. Ez a legkevesebb, ami kijár nekik" - mondta az EP plenáris ülésén Viviane Reding igazságügyi biztos. 

A javaslatot várhatóan októberben a tagállamok szakminisztereiből álló tanács is elfogadja majd. A jogszabály értelmében az áldozatokkal tisztelettel kell bánni, a rendőrség, az ügyészség és az igazságszolgáltatás tagjait erre megfelelően ki kell képezni. Az irányelv egyebek között rögzíti: az áldozatoknak jogukban áll számukra érthető tájékoztatást kapniuk a jogaikról és az ügyről, amelyben érintettek, figyelemmel kísérhetik az eljárást, segítséget kapnak, hogy ott legyenek a tárgyaláson. A jogszabály azt is leszögezi, hogy az áldozatoknak védelem jár a nyomozás és a tárgyalás idejére.

Gál Kinga fideszes EP-képviselő, az EP igazságügyi bizottságának alelnöke az irányelvről folytatott plenáris vitában kifejtette: az áldozatoknak, különösen a gyermekeknek, fogyatékkal élőknek, vagy a nemi erőszak áldozatainak különleges szükségleteik vannak, amelyeket testi-lelki épségük megőrzése érdekében kiemelt módon kell kezelni. Gál Kinga jónak tartja, hogy az irányelv kiemelt figyelmet fordít a különböző áldozatok sajátságos, egyedi helyzetére, valamint a gyermekáldozatokra.

"Az irányelv akkor lesz sikeres a gyakorlatban, ha mihamarabb átültetik tagállami szinten, meglesz a megvalósításhoz szükséges pénzügyi fedezet, lesznek megfelelő szakemberek, és kialakul végre egy, az áldozatok helyzetére érzékeny hozzáállás" - fogalmazott a képviselő.

Az irányelv elfogadását szintén támogatta az igazságügyi bizottság szocialista alelnöke, Göncz Kinga, aki reményét fejezte ki, hogy a jogszabályban lefektetett minimumkövetelményeket a tagállamok túl is teljesítik. "Elengedhetetlen, hogy az áldozatok ismerjék a jogaikat. Szükség van felvilágosító, figyelemfelkeltő kampányokra, amelyekhez közösségi források is rendelkezésre állnak" - vélekedett felszólalásában a szocialista képviselő.

Göncz Kinga fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a hatóságoknak is felkészülten kell végezniük a munkájukat, tisztában kell lenniük azzal, hogy az áldozatvédelem milyen feladatokkal és felelősséggel jár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!