Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Egymillió aláírást gyűjtenek az európai sajtószabadságért

Elsőként Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke csatlakozott az európai média pluralizmusáért és a sajtószabadságért indított kezdeményezéshez, melyet Rómában csütörtökön mutattak be.

  • MTI MTI
  • +${remainingCount} szerző
Egymillió aláírást gyűjtenek az európai sajtószabadságért

Egymillió aláírást akarnak összegyűjteni az Európai Unió legalább hét tagországában az Európai kezdeményezés a média pluralizmusáért és a sajtószabadságáért nevű kezdeményezés elindítói.

Eddig már több mint száz európai sajtó- és civil szervezet támogatja az aláírásgyűjtést, mely papíron és online (www.mediainitiative.eu) szerdán kezdődött el. Az első aláíró Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke volt - jelentették be a kezdeményezés csütörtöki római bemutatóján.

Azért van egymillió aláírásra szükség, mivel ennyivel az európai polgárok egyenesen az Európai Bizottságnál nyújthatnak be törvénymódosítási kérelmet - magyarázta az olasz sajtónak Lorenzo Marsili, a kezdeményezés európai szóvivője.

"Mostanáig az európai intézmények mozdulatlanok maradtak az információszabadságnak a különböző európai országokban történt megsértésével szemben, Olaszországgal és Magyarországgal kezdve. Azt kérjük, hogy Európa ne csak akkor szankcionáljon, amikor mérlegügyi hiány jelentkezik, hanem - és főleg - akkor, amikor a deficit a demokráciában és a szabadságban van" - fogalmazott Marsili.

Hozzátette a jelenlegi európai médiaszabályozást azért kell megváltoztatni, hogy elkerüljék, hogy a médiatársaságok és reklámcégek tulajdona ugyanabban a kézben koncentrálódjon; garantálni tudják a médiát felügyelő szervek függetlenségét a politikai hatalommal szemben; elkerüljék, hogy az információszolgáltatást kézben tartó médiamágnások magas politikai tisztséget töltsenek be és átláthatóbb európai ellenőrzési rendszer működjék a tagállamok sajtója "egészséges állapotának" és függetlenségének biztosítására. 

A kezdeményezés olasz szóvivője Tana De Zulueta újságíró, a balközép Demokrata Párt (PD) szenátora lett. A csatlakozó olasz szervezetek között van az Olasz Sajtószövetség (FNSI) és a CGIL, a legnagyobb olasz szakszervezeti tömörülés is.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.