szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Majdanon uralkodó állapotokról, a tüntetők lelkiállapotáról és összetételéről, valamint az ukrán ellenzék esélyeiről beszélt a Magyar Narancsnak adott interjújában a kijevi tüntetők sajtófelelőse.

"A Majdan főorvosa szerint iszonyatos a látvány, például agydarabok hevernek az utcán, mert főleg fejre céloznak" – mondta a Magyar Narancsnak egy hete adott interjújában Kateryna Kruk politológus, a Majdan egyik fő aktivistája és sajtófelelőse. "Azt sem tudjuk, kik égtek bent a Szakszervezetek Házában, amelynek, hogy biztosra menjenek, a Janukovics-pártiak az első és az ötödik emeletét gyújtották fel. Találunk összeégett holttesteket, de felismerhetetlenek."

Kruk azt mondta, szerinte mesterlövészek, főleg a Berkut emberei és a rendőrök lőttek az emberekre, de már korábban is felmerült, hogy esetleg az oroszok is bekapcsolódtak az ukrán eseményekbe. "Janukovics politikáját, az embereit ismerve nekem nincs kétségem, hogy működnek itt orosz speciális alakulatok" – mondta az aktivista, aki hozzátette, amikor korábban az EP-képviselők felajánlották neki, hogy elviszik Brüsszelbe és menedékjogot kap, akkor még csak nevetett az ajánlaton, de az EP-képviselők már sejthettek valamit.

AFP / Daniel Slim

Kateryna Kruk elmondta, november óta kint van a kijevi Függetlenség terén, és mivel ő volt az első, aki angolul kezdett tudósítani a helyzetről, végül ő lett a tüntetések "sajtófelelőse". A Majdanról azt mondta, nem lehet kontrollálni, hogy ki megy be, ezért sokan azt mondják, hogy akik először kezdtek Molotov-koktélokat dobálni, azok valójában provokátorok voltak. "Most csak kelet felől lehet bejutni, tegnap például sorba kellett állni, hogy bejussanak az emberek a térre, még azok is, akik ételte, meg holmit hoztak" – magyarázta.

Azzal kapcsolatban, hogy sokak szerint szélsőségesek is vannak a téren, Kruk azt mondja, szerinte nem fontos, hogy ki honnan jön, mert mindenki tenni akar valamit Ukrajnáért. "Persze, vannak radikálisok is a téren, ezt nincs értelme tagadni. Vannak afganisztáni veteránok, kozákok, diákok, nyugdíjasok, de mind magától jött oda, mert jobb életet akarnak" – mondta.

A Kijevben kialakult véres harcokról azt mondta, "pszichológiailag a legrosszabb pillanat az volt, amikor meghalt az első ember. Ilyenkor vagy visszahőkölsz, vagy mész tovább. Nekünk nincs hova visszafordulnunk".

"Abban a pillanatban, hogy megindul egy támadás, már nincsenek érzések, csak cselekvés: vagy segítesz a körülötted lévőknek, vagy informálod a világot" – magyarázta Kruk. "Ha veszélybe kerül az életed, teljesen megváltozik a hozzáállásod" – mondja Kateryna Kruk, aki szerint ha éles lőfegyverrel lőnek, akkor teljesen megváltozik az ember pszichéje, "fekete-fehérben kezd gondolkozni, csinálom, nem csinálom, megyek, nem megyek, dobom azt a követ, nem dobom. Nem elemzed a helyzetet, nem gondolkodsz előre. Nem azon gondolkozol, hogy mi lesz Ukrajnával, csak túl akarod élni."

Az ellenzéki vezetőkről a politológus Kruk azt mondta, nem lát esélyt arra, hogy közösen hozzanak létre valamit, mert nagyok a különbségek: az Arzsenyij Jacenyuk vezette Batykivscsina (Haza) párt tradicionális jobboldali párt, míg a Vitalij Klicsko vezette Udar (Ütés) liberálisabb, EU-párti, az Oleh Tyahnyibok vezette Szvoboda (Szabadság) pedig valószínűleg ellenőrzése alatt tartja a radikálisabb tüntetőket tömörítő Jobb Szektort, de Kruk szerint kevésbé szélsőséges, mint a magyar Jobbik. Kruk szerint Jacenyuk és Klicsko is elnök szeretne lenni, de valójában a majdani tüntetők nélkül sehol sem lennének, az emberek pedig valójában nem támogatják az ellenzéket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!