szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bakelitszomj címmel tette közzé új kötetét az elsősorban zenei újságíróként ismert Marton László Távolodó. A szerző az elmúlt években megjelent novellái és versei után ezúttal egy évet átfogó naplóban tekintett vissza életére és az azt meghatározó zenékre.

"Nem volt bennem tudatosság. Amikor 2011. január 1-jén első bejegyzésemet tettem a naplóba, nem tudtam eldönteni, szépirodalmat akarok-e írni vagy azokról a lemezekről megfogalmazni gondolataimat, amelyeket nap mint nap felrakok hallgatni. Aztán rájöttem arra, az a jó, ha nem derül ki egyértelműen, mi a pontos műfaj" - mondta a szerző az MTI-nek.

Felidézte, hogy a hetvenes években költőként indult, és már verseibe beszűrődtek kedvenc lemezei, zenészei. Aztán amikor zenei újságíró lett, szerette volna, hogy lemezismertetőin, kritikáin egyfajta irodalmi ihletettség is érződjön. Hozzátette: talán mostanra sikerült eljutnia valami olyasmiig, ami egyszerre irodalom és zene.

Marton László Távolodó kitért arra, hogy azokat a zenéket szereti hallgatni, amelyekhez személyes történetei kötődnek, és ezeket szerette volna ezzel a naplóval újraélni. A Bakelitszomjban "megszólított", és az alkotói háttérben szóló zenék között elsősorban a hatvanas-hetvenes évek előadói szerepelnek lemezeikkel, köztük Patti Smith, James Brown, a Sonic Youth, Henry Rollins, Nick Cave, Lou Reed, a kevésbé ismert Luis Gasca, a Miladojka Youneed, a hazaiak közül a Syrius, Cseh Tamás, az Új Nem, a világzenei művészek közül a Klezmatics vagy a Kolinda.

Patti Smith bábuja

"Egy olyan térben kapirgálok, amely már réges-régen elmúlt, a könyvből az ezzel való küzdelmem is kiolvasható. Nyilván valahol nonszensz, el lehet-e bárhová jutni azzal, hogy én előszedem az évtizedekkel ezelőtt kiadott lemezeket és úgy csinálok, mintha ma lenne, illetve felidézem a szerelmeket, akikhez ezek a zenék kötődtek. Mégis, belső indíttatásból meg kellett megtennem" - hangsúlyozta Marton László Távolodó. A Kalligram kiadó által gondozott kötetben említést tesz arról, miként vette feleségül Patti Smith amerikai költő és rocksztár embernagyságú bábuját, és hogyan vált el tőle később.

Ahogy a kötet címe is jelzi, a szerző vinylen (bakeliten) hallgatja lemezeit, de - mint mondja - nem audiofil megközelítésből. "Nem abból indulok ki, hogy a bakelit jobban szól, mint más formátumok, mert azért húsz éven keresztül CD-n is nagyon jól tudtam zenét hallgatni. De maga az anyag, az érzés, a szag kell ehhez az időutazáshoz, ami elképzelhetetlen lenne egy CD-vel vagy egy letöltött hangfájllal. Ráadásul pontosan emlékszem arra, mit jelentett a hetvenes-nyolcvanas években Magyarországon megszerezni egy külföldi bakelitlemezt, mennyire kellett vigyázni rá".

A Bakelitszomj zenés bemutatója június 6-án lesz a fővárosi Pepita Ofélia Bárban, közreműködik az Ágoston Kártett, amely a könyvben szereplő 12 történetet dolgozott fel egy folyamatzenévé.

Marton László Távolodó magyar-történelem szakos tanárként kezdte pályafutását, 1990-től 2006-ig a Magyar Narancs zenei szerkesztője, a világzene hazai szakértője. 2000-től a Sziget fesztivál világzenei nagyszínpadának művészeti vezetője. Fontosabb kötetei: Pécsi szál - Kispál-könyv (1997), Folyamatos múlt (cikkgyűjtemény, 2008), Mindig régen van (novellák, 2010), Az utolsó funky (versek, 2011).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!